Žádné oficiální stanovisko však Hrad k této informaci neposkytl. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odmítl věc komentovat s tím, že vše bude oznámeno 10. března. Že Zeman kandidovat bude, jsou ale politologové přesvědčeni. A to i přes spekulace o zdraví hlavy státu, které údajně není dobré a současnému prezidentovi by mohlo v kandidatuře bránit.

Zemana bude podle expertů  možné porazit, informuje Info.cz. Vše bude záležet zejména na stanovisku ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, říkají. Ten o kandidatuře nikdy přímo nemluvil, ale ani ji nevyloučil.

„Politicky nyní potřebuje víc Miloš Zeman Andreje Babiše, než naopak. Pro Babiše, potažmo ANO, je však spolupráce se Zemanem také výhodná, zejména s ohledem na situaci po sněmovních volbách 2017. Připomeňme, že to byl právě Zeman, kdo určoval směřování české politiky po pádu Nečasovy vlády a kdo velmi usnadnil nástup Babiše do pozice ministra tím, že po něm nevyžadoval lustrační osvědčení,“ řekl Info.cz politolog Miloš Gregor.

Gregor si také myslí, že nikdo, kdo zatím kandidaturu oznámil, nemá šanci Zemana porazit. Ani textař a podnikatel Michal Horáček, prozatímní favorit sázkových kanceláří. Kandidaturu ohlásil moc brzy a fakt, že zbohatl na hazardu, mu prý bude velmi k tíži.

Vše bude záležet na Babišovi

Zemana by prý mohli ohrozit hlavně kandidáti, kteří usilují o podobný elektorát. To znamená kandidáti ČSSD, ANO, KSČM nebo například Tomio Okamura. Záleží také na pozici Babiše, myslí si politolog Pavel Šaradín. Podle něj však bude Babiš čekat až do poslední chvíle, koho podpoří.

Podobný názor má i odborník Jan Kubáček. Babiš bude podle něj klíčovou postavou, která kandidovat dost možná bude. „Andrej Babiš bude do poslední chvíle taktizovat a licitovat, podle principu co je pro něho nejvýhodnější a není vyloučena varianta, že buď vsadí na výrazného kandidáta, popřípadě při nejmenování premiérem by kandidoval sám. Ale také vůbec není vyloučený “divoký” scénář, že pokud by vyhrál Andrej Babiš sněmovní volby s jasnou a silnou převahou, která by mu umožnila nominovat neutrálního úřednického jemu loajálního premiéra, pak že by vstoupil jako kandidát do prezidentské volby. Všechny povinnosti a lhůty spojené s nominací by stihl,“ uvedl pro Info.cz. 

A jaký kandidát mimo Babiše by mohl Zemana ohrozit? Podle Kubáčka výrazná postava levice jako Jiří Paroubek nebo žena se silným příběhem.

CELÝ ČLÁNEK NAJDETE NA INFO.CZ

Fotogalerie
9 fotografií