24. září 2011 • 08:46

3
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

AKTUALIZOVÁNO - Český hokejový útočník Jaromír Jágr zazářil v premiéře v dresu Philadelphie a rozhodl v pátečním přípravném utkání o výhře Flyers na ledě Detroitu 3:1. Nejproduktivnější Evropan v historii NHL si připsal vítěznou branku, zaznamenal i jednu asistenci a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Devětatřicetiletý Jágr, který se do slavné soutěže vrací po třech letech strávených v Kontinentální lize v barvách Omsku, zařídil obrat v utkání už v první třetině. Domácí Red Wings vedli od páté minuty po trefě Fabiana Brunnströma. V 18. minutě vyrovnal i za Jágrova přispění James van Riemsdyk a za 52 vteřin kladenský odchovanec střelou zápěstím stav otočil. Výsledek potvrdil v polovině druhé část Matt Read.

Philadelphia sehrála už čtvrtý přípravný zápas ve čtyřech dnech, ale Jágr se představil poprvé až v Detroitu. Bývalá hvězda Pittsburghu, Washingtonu a New Yorku Rangers nemohla nastoupit ve čtvrtečním klání s Red Wings v kanadském Londonu i kvůli potížím s vízem.

Po vydařené premiéře prohlásil autor 646 branek a 1599 bodů v NHL, že si ještě musí zvykat na užší kluziště v zámoří po tříletém působení v KHL. "Chvilku mi to asi bude trvat," řekl Jágr deníku Philadelphia Inquirer. "Jsou to dva odlišné sporty se stejnými pravidly," zopakoval svůj názor, který při porovnání hokeje v Evropě a v NHL zastává už delší dobu.

Jaromír JágrFoto ČTK/AP

"V Rusku se o hodně více bruslí, tady je zase daleko více větších hokejistů, více klubů hraje past ve středním pásmu a styl hry je agresivnější. Doufám, že mi nebude trvat dlouho, než si zvyknu. Za tři roky, co jsem v NHL nehrál, se hokej změnil," uvedl Jágr, který má na kontě dva triumfy ve Stanleyově poháru, pětkrát získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče, třikrát Lester B. Pearson Award (nynější Ted Linday Award) pro nejlepšího hráče podle NHLPA a jednou Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče podle Asociace profesionálních hokejových novinářů.

V pátečním programu jedenácti zápasů se prosadili i další čeští hokejisté. David Krejčí se podílel jednou brankou na vítězství Bostonu nad New York Islanders 6:3. Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec letošního play off snížil ve 29. minutě na 1:2, obhájce Stanleyova poháru pak prohrával po druhé třetině 2:3, ale čtyřmi góly v závěrečném dějství strhl výhru na svou stranu. V závěru se Krejčí ještě popral s Justinem DiBenedettem.

Na vedení Ottawy v duelu proti Montrealu 3:0 se podíleli přihrávkou na úvodní trefu Zacha Smitha bek Filip Kuba a trefou v 32. minutě útočník Milan Michálek. Po jeho gólu ale patřil zápas Canadiens, kteří stihli vyrovnat a o jejich výhře 4:3 po samostatných nájezdech rozhodl Erik Cole. Michal Řepík při porážce Floridy na ledě Tampy Bay 2:5 korigoval v 57. minutě stav na 2:4. Dvě asistence v dresu vítězů si připsal bek Pavel Kubina.

Dvě přihrávky zaznamenal i obránce Minnesoty Marek Židlický a pomohl k vítězství nad Columbusem 4:3 v prodloužení, když asistoval i u vítězné trefy Danyho Heatleyho.

Gólman Tomáš Vokoun se představil v dresu Washingtonu na ledě Chicaga, do závěrečné třetiny držel čisté konto, ale nakonec nezabránil porážce 2:3. "Hráli jsme první dvě třetiny dobře a Tomáš předvedl několik skvělých zákroků, kterými nás udržel v zápase," pochválil Vokouna hvězdný útočník Alexandr Ovečkin, který si dával za vinu třetí inkasovaný gól ve Vokounově síti.

Generální manažer Paul Holmgren oficiálně představil novou posilu.

Přípravné hokejové zápasy před NHL:

Carolina - Nashville 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Branky: 1. a 41. Ponikarovskij - 38. Legwand, 46. Hillen, 47. Ch. Mueller.

Boston - New York Islanders 6:3 (0:2, 2:1, 4:0)
Branky: 29. Krejčí, 30. P. Bergeron, 49. Seidenberg, 49. Marchand, 56. Boychuk, 56. Peverley - 2. a 10. Reese, 39. Frischmon.

New Jersey - New York Rangers 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)
Branky: 2. Henrique, 28. Josefson, 37. Kovalčuk - 5. B. Richards, 6. Stepan, 22. Gáborík, 57. Bell.

Toronto - Buffalo 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 29. Kessel - 8. Tropp, 53. Pominville.

Detroit - Philadelphia 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky: 5. Brunnström - 18. Van Riemsdyk (Jágr), 19. Jágr, 31. Read.

Tampa Bay - Florida 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Branky: 27. a 33. Shannon (na první Kubina), 9. Ritola (Kubina), 41. Aston, 59. Lecavalier - 45. Skille, 57. Řepík.

Ottawa - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 15. a 16. Smith (na první Kuba), 32. M. Michálek - 33. a 38. Pacioretty, 60. Gomez, rozhodující sam. nájezd E. Cole.

Colorado - St. Louis 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)
Branky: 53. Barrie (Hejduk), 60. Stastny - 9. Gračev, 46. Cracknell, 60. Backes.

Minnesota - Columbus 4:3 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 28. a 62. Heatley (na druhou Židlický), 6. Foucault (Židlický), 41. Setoguchi - 13. MacKenzie, 24. Tjutin, 31. Russell.

Chicago - Washington 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)
Branky: 44. a 47. Stralberg, 57. Saad - 14. Ward, 53. Hendricks. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, kryl 23 z 26 střel a měl úspěšnost zákroků 88,5 procenta.

San Jose - Anaheim 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky: 16. Irwin, 20. Boyle, 29. D. Murray, 38. Mitchell, 59. A. Murray - 35. Getzlaf.