Takovou slávu dlouho nikdo nepamatuje! Stovky fotografů, kameramanů a fanoušků na konci prosince postávaly před Windsorskou radnicí, kde se ženil Elton John s přítelem Davidem Furnishem. Nedaleký obchod napsal na svá okna: "Udělejte to!" Udělají to i české známé homosexuálně orientované páry, když po sněmovně schválí zákon o registrovaném partnerství i Senát a prezident? Jak moc se ženou do chomoutu? A touží po dětech?


Vladko a Robert (spolu 1 rok) "Nechci se s Robertem ženit teď hned, ale do budoucna neříkám ne," tvrdí novopečený VyVolený milionář Vladko Dobrovodský (27). A dodává, že by chtěl, až se bude cítit zralý, vychovávat dítě. "V našich ústavech je tolik dětí, že mnohem lepší by bylo, kdyby je vychovávali lidé jako my," říká nejznámější kuchař v republice.
Pavel a Janis (spolu 18 let) Zpěvák Pavel Vítek (43) žije už skoro dvě desítky let s producentem Janisem Sidovským (37). Ještě před rokem by na ženitbu ani nepomyslel. Velkolepá svatba britské popové legendy však na něj udělala velký dojem. Partnerství, pokud zákon schválí také Senát a podepíše jej prezident, prý určitě uzavřou. "Platíme stejné daně jako ostatní, chceme tedy i stejná práva," připomíná Janis Sidovský. "Rozhodně bychom uspořádali párty u nás na Karlštejně. Už se nám ozvala celá řada známých z branže, že by u toho chtěli být." Na možnost vychovávat s Pavlem děti se však dívá skepticky. "Nemyslím, že by adopce dvou gayů byla pro dítě to nejlepší. Ostatní lidé by se mu mohli posmívat. Děti by měly vyrůstat ve smíšené rodině," míní známý producent.
Lumír a Pavel (spolu 5 let) Po čtyřletém manželství se herec a moderátor Lumír Olšovský (32) zamiloval do muže a rozvedl se. Registrované partnerství by také uzavřeli. "Vím, že můžeme sepsat závěti a podepsat si navzájem plnou moc. Ale my nejsme nějací kamarádi, jsme partneři," rozhořčuje se. Ze svého prvého manželství má osmiletou Zdeničku a možnost adopce dítěte s přítelem odmítá. "Nechci tím lidi zbytečně děsit. I když soužití dvou partnerů, kteří se milují, by bylo pro dítě přínosnější než dětství s týrajícími rodiči či beznaděj v ústavech."
Martin a Michael (spolu 5 let) Muž srdce Martina Krafla (34) žije ve Švýcarsku. "Nadšeně jsem mu esemeskoval, že zákon o registrovaném partnerství prošel sněmovnou. Ani tomu nechtěl věřit," vzpomíná mluvčí České televize. Pokud se odhodlají vyrazit na úřad, tak prý oslavu pojmou určitě jen v úzkém rodinném kruhu. "A za přítomnosti mé fenky Denny," směje se Martin a dodává, že on by se nebránil ani případnému sňatku, ale partner nejspíš ano. O adopci dětí vůbec neuvažuje, těší se však na potomky své sestry Ivety.
Jak se "berou" homosexuálně orientované páry? V polovině prosince schválila naše sněmovna na pátý pokus zákon o registrovaném partnerství. Dvě osoby stejného pohlaví mohou uzavřít svazek přímo na úřadě bez obvyklého svatebního obřadu. Partneři budou mít stejná práva jako normální manželé s výjimkou adopce dětí. Zákon však ještě může narazit v Senátu a u prezidenta republiky. Legitimitu homosexuálních svazků uznává v Evropě Německo, Británie, Nizozemsko, Belgie, Dánsko, Norsko, Švédsko, Island, Španělsko, Francie, Lucembursko, Maďarsko. * Nizozemsko a Belgie umožňují párům rovněž klasický sňatek. * V USA schválil uzavírání civilních svazků mezi osobami stejného pohlaví zatím pouze stát Vermont. * Ve státu New York a v dalších státech Ameriky absolvují páry stejného pohlaví symbolické svatby v progresivních synagogách nebo jiných liberálně založených náboženských sborech. Nemají však žádnou právní platnost.