Čtyřproudá ulice Lodžská, která protíná pražské Bohnice, je u autobusové zastávky Krakov osazená dvěma přechody pro chodce, které se nacházejí několik desítek metrů před a za zastávkou. „Celé sídliště je od 70. let koncipované tak, že přechody u zastávek nejsou,“ uvedl historické souvislosti tohoto řešení starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).

Praxe je v této lokalitě taková, že chodci si během chůze zkracují cestu pod zdejším nadchodem přímo v místech, kde se nacházejí protilehlé autobusové zastávky. Lidé tím nejen dobíhají autobusy na poslední chvíli, ale navíc také ovlivňují veškerou ostatní dopravu. Řidiči tu mnohdy raději zastavují a nechávají neukázněné chodce, aby silnici přešli.

„Lidé jsou tam na to prostě zvyklí. Ti, co vylezou z aut, tam později nakonec také přebíhají. Každý s tím u Krakova vlastně počítá,“ uvedl pro Blesk.cz bývalý obyvatel Bohnic, který si přál zůstat v anonymitě.

Bariéra nebude

Jedním z možných řešení této nebezpečné situace by mohl být jakýsi plot, který by silnici pod nadchodem znemožnil přecházet. „Trendem hlavního města Prahy je bariéry typu ploty nebo zábradlí spíše odstraňovat, než budovat další. V těchto místech Technická správa komunikací (TSK) neeviduje požadavek od zástupců městské části, policie nebo občanů k výstavbě takové zábrany,“ uvedla tisková mluvčí TSK Barbora Lišková.

Neukáznění chodci přecházejí u Krakova mimo přechod, podle místních je to tu běžné celá desetiletí.
Neukáznění chodci přecházejí u Krakova mimo přechod, podle místních je to tu běžné celá desetiletí.
Autor: Daniel Vitouš

Nesouhlasně se ke vzniku bariéry vyjádřilo také vedení Prahy 8. „O žádných plotech neuvažujeme. Jeden takový vznikl už v 90. letech u nedaleké Odry, nikdy ale dlouho nevydržel, pokaždé ho někdo poničil, aby tu mohl přecházet. A tak se plot neustále obnovoval a ničil, až se nakonec opět odstranil. Toto řešení nefunguje,“ uvedl starosta Petrus.

Kompromis v rámci rekonstrukce

Právě probíhající rekonstrukce náměstí v lokalitě Krakova počítá se vznikem opatření, které zrealizuje kompromis mezi zákazem přecházení a naopak vznikem přechodu přímo u autobusové zastávky, který by mohl být nebezpečný.

„Máme s TSK připravený vznik nového přechodu pro chodce zhruba 10 až 12 metrů dál u pobočky pošty. Odhaduji, že na místě by se mohl objevit s největší pravděpodobností během příštího roku,“ dodal k problematice Roman Petrus.

Video
délka: 01:09
1080p 720p 360p

Chodci přecházejí silnici u autobusové zastávky Krakov v Bohnicích. Daniel Vitouš

Fotogalerie
13 fotografií