Vyrabované a zničené vily v Bubenči v ulici Milady Horákové přišly o svou fasádu. Padající omítka totiž ohrožovala chodce. „Na budovách proběhly sanačně-bezpečnostní práce, ke kterým vyzval stavební úřad majitele na základě ohlášení městské policie. Na tu přišly podněty ohledně toho, že z budov odpadává zdivo a fasáda,“ potvrdil pro Blesk.cz mluvčí radnice Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Lidem by tak zatím žádné nebezpečí hrozit nemělo, ovšem za poslední roky došlo už k několikátému podobnému opatření. „Pokud ten dům bude očištěn až na cihly, což zatím tak vypadá, tak by z domu nadále nic padat nemělo a nehrozí nebezpečí,“ řekl dále mluvčí.

Video
délka: 01:04
1080p 720p 360p

Vily v Bubenči opět ohrožují chodce. Fasáda musela pryč. Tadeáš Provazník

Mrtvý bod

Stav budov nicméně veřejnost řeší více než deset let. Ty chátrají od doby, kdy počátkem devadesátých let z domů odešli poslední nájemníci. Na místě chtěl developer Lordship vybudovat místo vil kancelářskou budovu, s čímž však narazil u radnice i památkářů. Budovy se totiž nachází v památkové zóně a mají historickou hodnotu. Naposledy v lednu tohoto roku investor vyzval radnici k povolení stavby, toho se však nedočkal.

„Jednání s developerem ustrnula na mrtvém bodě a další neprobíhají. Poslední záměr, který investor přinesl, tak byl pro radnici nepřijatelný,“ vysvětlil Šrámek. To se však nelíbí developerovi. „Praha 6 na jedné straně říká, že nám demolici nepovolí do schválení nového projektu, ale na druhé straně aktivně bojkotuje veškeré návrhy. Místo toho, abychom mohli provést demoliční práce, jsme nuceni utrácet desítky tisíc korun na opětovné zazdívání oken a dveří, zajišťování plotů a vyhánění nezvaných návštěvníků,“ stěžoval si ředitel společnosti Václav Matoušek.

Vily mají přitom velkou historickou hodnotu. První z nich – Roškotova vila, pojmenovaná po Kamilu Roškotovi, je výjimečná svou přestavbou. Její autor také opravil mimo jiné i „kachlíkárny“ ministerstva vnitra u Letenské pláně nebo hrobky českých králů na Pražském hradě. Druhá z nich je neorenesanční dílo stavitele Josefa Vaňhy. Developer chce místo nich vystavět kanceláře, na úrovni ulice by měly být obchody, restaurace a odpočinková zóna. Bytová výstavba není kvůli výjezdu z tunelu Blanka možná.
Fotogalerie
15 fotografií