Už příští rok v červnu budou mít Pražané nové možnosti. Třeba předplacené kupony na MHD půjde hradit prostřednictvím mobilní aplikace, jízdné platit bezkontaktně platební kartou a tou se také prokazovat revizorům. „Tento projekt se bude týkat až 2,6 milionu lidí a každý si bude moci vybrat, jestli kupon bude mít na Lítačce, platební kartě nebo třeba v mobilní aplikaci,“ řekla pro Blesk.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová.

„Samozřejmostí je možnost spravovat svůj účet online a mít vždy přehled o zaplaceném jízdném či o platnosti kuponu,“ dodala. Nejspíš tak zmizí validátory z vestibulů metra. „Slouží hlavně pro zápis kuponu na kartu a tato funkce již nebude třeba,“ vysvětlil Oldřich Buchetka, mluvčí městské společnosti Operátor ICT, která nyní na provozovatele systému vypsala výběrové řízení.

Podívejte se, jak probíhal první týden integrace Kladenska:

Video
délka: 01:56
1080p 720p 360p

Integrace Kladenska do PID byla první týden katastrofou. Tadeáš Provazník

45 milionů za systém

Magistrát zaplatí za realizaci systému 45 milionů korun, dalších 30 až 40 milionů korun pak nejspíš bude stát jeho provoz. Přesné částky však ukáže až výsledek výběrového řízení. Díky usnadnění plateb může ale dojít i k výrazné úspoře, kolem 50 milionů korun ročně.

Pokud projedete za den i stovky korun, s tím bude také konec. Jak prozradil Blesku náměstek primátorky Petr Dolínek, i tohle nový systém ohlídá: „Je to další zjednodušení. Při bezkontaktních platbách už nebude třeba hlídat, kolikrát kde cestující přiloží kartu a zaplatí. Jakmile se celková denní částka dostane na 110 korun, což je cena celodenní jízdenky, další platby nebudou účtovány,“ řekl.

Pražský dopravní podnik (DPP) už letos testuje možnost bezkontaktní platby jízdného na dvou tramvajových linkách s číslem 18 a 22. Pokud se pilotní projekt ukáže jako funkční a bezproblémový, sám DPP plánuje plošné zavedení tohoto způsobu nákupu jízdenek i v ostatních pražských tramvajích.

 

MHD využívá podle průzkumů města 52 % cestujících. Auty jezdí 24,5 % lidí, překvapivě až 22,4 % se nejraději přesouvá po svých. 

Fotogalerie
4 fotografie