Největší obětí je tak zřejmě bagrista Miloš Závora, který se o nález pokladu přičinil nejvíce. Přesto dostane 456 tisíc korun jako ostatní, protože jinak by nedostal kvůli táhnoucímu se soudu zřejmě nic. Úředníky a dokonce tehdejšího místostarostu ale kritizuje kdekdo. „Osobně se domnívám, že pro zaměstnance a zastupitele městské části je přinejmenším neetické přijmout nálezné za těchto okolností, a nesouhlasím s tím, aby si radní nárokovali jakékoliv nálezné,“ řekl pro Blesk.cz radní Prahy 12 Robert Králíček (ANO).

Takto zemřel »lovec pokladů« v Klánovicích:

Video
délka: 00:33
720p 480p 360p 240p

Eskorta přivádí klánovického vraha k soudu. Žádá pro sebe doživotí. Michaela Kalkusová

„Nárok má jen bagrista“

Podle Králíčka by odměnu měl dostat pouze bagrista, pokud by se vyjasnily nedostatky. „Co se týká zaměstnance stavební firmy, zde bych nad odměnou zauvažoval, záleželo by na pravdivých okolnostech celého objevu, které jsou dodnes nejasné. Pokud se najde poklad či podobná cennost na území městské části a najdou jej úředníci či političtí činitelé v rámci své pracovní činnosti, měla by tato odměna buď náležet městské části, nebo ji nevyplácet,“ dále doplnil.

S jeho slovy souhlasí i další lidé. „Myslím si, že hlavní díl patří tomu, kdo to ze země vykopal. A že všichni žadatelé byli na místě přítomni, mi přijde jako až moc velká náhoda,“ říká také radní Prahy 12 David Hodek (ČSSD). Úředníci ale mají také své zastánce. „Kdyby tam nebyli, tak ten bagrista to zasype a jede dál, sám by to nikdy nenašel,“ uvedl tehdejší starosta Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09).

Zvláštní na celé věci je, že všichni zaměstnanci úřadu se o nálezné přihlásili společně až 3. července, přitom bagrista nalezl poklad už v březnu a ihned se o peníze přihlásil. Dva z nich údajně ani poklad neviděli a stáli prý několik desítek metrů od nálezu. „Oni stáli dvacet metrů opodál, takže kdo by to měl vidět lépe než já, který jsem ho našel a vykopal? Teď dostanu čtvrtinu a oni dostanou tři čtvrtiny, přestože poklad nenašli,“ zlobil se bagrista Miloš.

Peníze s největší pravděpodobností dostanou tehdejší místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS), vedoucí oddělení investic Prahy 12 Daniela Černá a Zdeněk Šulc, technik z oddělení investic. Poklad obsahuje přes šest kilogramů zlatých a stříbrných mincí a dva řetízky. Nejstarší mince pochází z roku 1771. 

Fotogalerie
44 fotografií