V Praze 3 jsou již od roku 2013 legální plochy pro graffiti. Ty jsou podle tiskové mluvčí městské části Michaely Luňáčkové využívány, ale problém s ilegálním graffiti se tím nevyřešil. Proto se radnice rozhodla vyrazit do boje.

Každý se může přihlásit

„Každý majitel nemovitosti na území Prahy 3 se může zapojit do programu vyplněním přihlášky do programu, na základě které bude podepsána smlouva. Veškeré náklady na čištění nemovitostí pak hradí městská část. Majiteli nemovitosti nevyplývá žádná finanční spoluúčast,“ sdělila Luňáčková.

Od začátku června se čistí fasády 120 domů v ochranném pásmu od Ohrady směrem k Jarovu. Na souhlas odboru památkové péče hlavního města s čištěním budov od Ohrady směrem do centra městská část čeká. V této lokalitě bylo podáno 800 žádostí o vyčištění fasády.

Postarat by se měli majitelé

Opoziční zastupitel a člen koalice Žižkov (nejen) sobě Ondřej Rut považuje projekt za nehospodárný a neefektivní způsob péče o veřejný prostor. „Majitelé domů jsou v naprosté většině dost ekonomicky silní, aby dokázali odstraňovat graffiti ve vlastní režii, a jsou proti sprejerství pojištěni. Pojistné plnění pak v případě uzavření smlouvy s MČ nemohou čerpat nebo ho musí vydávat radnici. Sprejerství není na Praze 3 tak velký problém, aby za jeho řešení musela radnice utrácet každý rok kolem sedmi milionů korun,“ uvedl.