V období od začátku platnosti zákona do 30. června zaznamenali strážníci 1242 přestupků, konkrétně šlo o porušení kouření v místech, kde je to zakázáno. „Z celkového počtu jich 1025 řešili na místě domluvou, v 208 případech byla uložena bloková pokuta a devětkrát byl přestupek oznámen správnímu orgánu,“ uvedla Seifertová. Průměrná výše jedné pokuty udělené na místě činila asi 370 korun.

Pražské kuřácké restaurace si na konci června stěžovaly, že jim kvůli zákonu ubyli hosté. Zatímco během obědů jsou tržby podle oslovených restauratérů stejné jako dřív, večer je jich od zavedení zákazu méně.

Častější stížnosti

Od 31. května platí v Česku zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Protikuřácký zákon upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu. Z nedávné ankety ČTK vyplynulo, že zákaz kouření v restauracích strážníkům přidělal práci, protože musejí častěji řešit stížnosti lidí na hluk v ulicích.

Kolem hospod, restaurací a barů přibylo i odhozených nedopalků. Provozovatelé skutečný dopad zákazu kouření na návštěvnost podniků poznají zřejmě až s příchodem zimy, kdy kuřáci nebudou moci na předzahrádky.

VIDEO: Kuřáci i nekuřáci se shlukují před podniky, policisté dohlížejí na klid. Reportáž Matěje Smlsala, jak funguje antikonfliktní tým

Video
Video se připravuje ...

Takhle v centru Prahy funguje antikonfliktní tým nasazený na kuřáky v ulicích. Matěj Smlsal, Lukáš Červený

Fotogalerie
11 fotografií