V čele průvodu jelo několik alegorických vozů, na jednom z nich vystupoval dýdžej s kapelou. Někteří lidé nesli transparenty například s nápisem: Konopné rostliny do každé rodiny. Další na sobě měli kostýmy.

Cílem letošní demonstrace je jako každým rokem podle organizátorů upozornit na přetrvávající zákaz marihuany a apelovat na politiky, aby legislativu upravili. Chtějí, aby bylo možné marihuanu legálně pro vlastní potřebu pěstovat a užívat.

V Česku je legální užívání konopí pro léčebné účely, jinak ale marihuana zůstává mimo zákon. Za pěstování nebo přechovávání ve větším než malém množství hrozí postih.

Marihuana je podle průzkumů v ČR nejrozšířenější ilegální drogou, vyzkoušela ji více než polovina lidí ve věku 15 až 34 let. Léčbu marihuanou povolil zákon od dubna 2013, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS.

Léčebné konopí ale v českých lékárnách není dostupné kvůli sporům mezi dodavatelem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Ústav hledá nového dodavatele českého konopí.

Z otevření pracoviště pro výzkum pěstování léčebného konopí společnosti Meclovská zemědělská:

Video
délka: 00:23
1080p 720p 480p 360p 240p

Z otevření pracoviště pro výzkum pěstování léčebného konopí společnosti Meclovská zemědělská Meclovská zemědělská

Fotogalerie
29 fotografií