Silnice v Praze se po zimě dávají do pořádku. Úklidové čety vyrážejí do ulic a odstraňují z vozovek odpadky, špínu a nečistoty. Jako vždy je s tímto obdobím spojené umísťování dočasných dopravních značek se zákazem zastavení. Obecná praxe zní, že pokud zůstanete se svým vozem na takovém místě stát v době blokového čištění, auto vám odtáhnou.

Ve čtvrtek 20. dubna to však v právě čištěných ulicích Letné vypadalo, jako by se nic nedělo. Na místech, která byla osazena zákazovými značkami, parkoval stále značný počet vozů. „Nejspíš jsou na gymnáziu přijímačky, tak tam stojí zoufalí rodiče,“ tipovala místní žena.

Průlomový rozsudek

Dle místostarosty Prahy 7 Ondřeje Mirovského (SZ) je na vině průlomový rozsudek z roku 2011. Jisté ženě totiž v minulosti odtáhli auto, které zůstalo na odtahovém parkovišti v Jinonicích stát téměř dva roky. Správa služeb hlavního města Prahy po ní požadovala kompenzaci více než 130 tisíc korun.

Řidiči na Letné totálně ignorovali zákaz zastavení kvůli právě probíhajícímu blokovému čištění ulic.
Řidiči na Letné totálně ignorovali zákaz zastavení kvůli právě probíhajícímu blokovému čištění ulic.
Autor: Josef Vaníček

Nakonec však došlo k výraznému ponížení celkové částky na 7 450 korun s tím, že podle soudu mohla správa služeb auto odtáhnout zpátky na původní místo za mnohem nižší náklady. Vznikla tím diskutabilní domněnka, že pokud lidem odtahové služby odvezou auto během blokového čištění pryč, po ukončení pracovních úkonů ho budou muset zase vrátit.

Šalamounské rozhodnutí

„Je to docela šalamounské, ale v zásadě platí, že pokud město odtáhne vozidlo z důvodu veřejného zájmu, například protože se někde provádějí výkopové práce, úklid vozovky a podobně, lidé by měli platit pouze odtah auta, případně parkovné za jeden den. Šlo o veřejný zájem, který platí pouze ten den, lidé by tedy neměli platit parkovné na odtahovém parkovišti třeba deset dní,“ uvedl pro redakci Blesk.cz odborník Autoklubu České republiky Robert Vacek.

Podívejte se, jak to v ulicích Letné během čištění vypadalo:

Video
délka: 00:47
720p 480p 360p 240p

Řidiči na Letné nerespektují zákaz zastavení kvůli blokovému čištění ulic. Josef Vaníček

Pokud parkujete svým vozem na dočasném zákazu stání, které je do ulice umístěné v rámci veřejného zájmu, platí pro vás tedy poplatek za odtah, který v Praze činí i více než dva tisíce korun. Maximálně je logické zaplacení jednoho dne parkovného, může se však stát, že město po vás bude chtít zaplatit víc. V ten okamžik se řidič musí ozvat a bránit se.

„V případě, že řidič prokáže, že nemohl objektivně vědět o blokovém čištění ulic, je potřeba to doložit. Takovým případem může být nemoc nebo pobyt v zahraničí. Město v takovém případě může zaplacené poplatky vrátit. Spoléhat však na to, že odtahová služba přiveze vůz po blokovém čištění zpátky do ulice, nelze,“ dodal Robert Vacek.

Prohlédněte si fotky, jak auta na Letné ve čtvrtek parkovala i přes dočasný zákaz zastavení:

Fotogalerie
8 fotografií