V centru Prahy na devíti vytipovaných místech a celkově 35 plakátech začíná kampaň zaměřená proti nepoctivým taxikářům. Informacemi chce město varovat zejména turisty před riziky, kterým jsou v těch místech vystaveni.

„Nedělám si iluze, že touto kampaní vyřešíme problém s nepoctivými taxikáři, naším cílem je především varovat turisty. Proto jsme zvolili i lehce kontroverzní vizuály, které by měly upoutat pozornost a zároveň na ta nebezpečí upozornit,“ říká pro Blesk.cz primátorka Adriana Krnáčová.

Video
délka: 01:07
1080p 720p 480p 360p 240p

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) o zahájení kampaně Tadeáš Provazník

Obvyklá místa nepoctivců

Nosiče jsou umístěny na lampách veřejného osvětlení, a to vždy přímo před místem, kde tato skupina taxikářů obvykle na své zákazníky čeká. „Vzhledem k tomu, že upozornění bude přímo v inkriminovaných místech a navíc viditelně umístěno, věřím, že spoustu lidí může ochránit,“ vysvětluje primátorka dále.

Všechny tabule mají společné upozornění, aby byl zákazník opatrný. První z nich informuje o přibližné ceně jízdného z centra města na letiště, druhý porovnává ceny v různých světových městech, přičemž je zvýrazněna oficiální a neoficiální cena pražských taxikářů.

Třetí z vizuálů pak v anglickém jazyce říká: „Tyto taxíky jsou součástí expozice muzea komunismu. Je libo zážitek z totalitní doby? Astronomické ceny za jinak levné služby?“

Video
délka: 00:45
1080p 720p 480p 360p 240p

Vedoucí oddělení taxislužby Jiří Bureš o nepoctivých taxikářích Tadeáš Provazník

Novela zákona

V boji proti nepoctivým taxikářům je pro Prahu zásadní schválení novely zákona 111 o silniční dopravě, na jejíž přípravě se město výrazným způsobem podílelo. Do zákona chce primátorka prosadit možnost odebrat licenci už při pouhém podezření na předražení jízdy.

Následovalo by správní řízení, kde by celá věc byla prošetřena. Pokud by policisté zastavili řidiče taxi bez platné licence, mohlo by to být navíc klasifikováno jako trestný čin. Stejně tak by novela městu měla umožnit požadovat psychotesty.

Vysokou míru nepoctivých taxikářů doplňují i statistky magistrátu. „Za minulý rok jsme udělali asi 1300 kontrol taxikářů a z toho vyšlo, že asi 15 procent z nich nějakým způsobem porušilo vyhlášku nebo předražilo jízdu, přitom v roce 2013, kdy jsme o zmíněné zákonné možnosti přišli, to byla asi dvě procenta,“ popisuje vedoucí oddělení taxislužby Jiří Bureš.

„Jsem přesvědčena, že toto jsou přesně ty nástroje, které nám opravdu pomohou se vypořádat s nepoctivou skupinou taxikářů, kteří kazí pověst Prahy, ale i celé taxikářské profese,“ dodává primátorka.

V následujících dnech také město spustí nový informační web, který bude rozdělen do dvou kategorií. „Pro řidiče“, kde budou velmi jasně vysvětleny všechny podmínky, které řidiči taxi musí splňovat a „Pro cestující“, kde bude shrnuto, na co mají jako zákazníci nárok, a také kalkulátor pro výpočet ceny jízdného.

Fotogalerie
15 fotografií