Nejen v Praze opět nastává období, které rozděluje veřejnost na dva tábory. Do ulic znovu vyrážejí motorkáři, které jedni s nadšením pozorují, druzí jen nevěřícně kroutí hlavou a cestování na jednostopých dopravních prostředcích odsuzují.

V obou případech platí, že jezdci na motorkách mají v ulicích Prahy proti řidičům v autech několik neodmyslitelných výhod. Tou vůbec největší bezesporu je, že pro ně neplatí zóny placeného stání, tedy ani modré zóny pro rezidenty. Navzdory všem výtkám ze strany Pražanů vůči zónám placeného stání se tak v systému nacházejí i praktické úpravy.

„Motocykl zabere při parkování minimum místa, má při provozu nižší dopad na životní prostředí a snad i po vzoru německých, rakouských či italských měst tvůrci modrých zón cestujícím v jedné stopě ulevili,“ uvedl redakci Blesk.cz k tématu Robert Vacek z Autoklubu České republiky.

Speciální parkovací místa

V Praze proto nemá význam parkovat motorku nebo skútr na chodníku nebo v městské zeleni. Motorkáři za takové jednání dostanou od policie právem pokutu. „V centru bez problémů zaparkujte na modré zóně, zde to máte na motorce zdarma. Navíc se už objevují i místa určená přímo pro parkování motocyklů. Zábrany znemožňují obsazení auty a váš stroj je na těchto místech v bezpečí před najetím či nacouváním autem,“ vzkázal jednostopým nadšencům Robert Vacek.

Proplétání v kolonách

Další výhodou, která ovšem z hlediska zákona není povolena, je výrazně nižší zdržení v kolonách. Každý řidič se v Praze setkal se situací v zácpě, kdy se motorkáři proplétají mezi stojícími auty a pokračují dál v cestě. „Nechápu, proč to někomu vadí, vždyť nikoho neomezujeme. Naopak tím zkracujeme celou kolonu a nezabíráme v ní místo,“ podotknul pro redakci Blesk.cz jeden z motorkářů, který si přál zůstat v anonymitě.

Zabezpečení motorky

Během parkování jednostopého vozidla na území metropole existuje celá řada praktických rad. Vůz je vhodné postavit na stojan tak, aby neupadl, nebo se naopak nerozjel. Vyplatí se také zařadit například na první převodový stupeň, který zamezí pootočení kol. Některé skútry jsou také vybavené táhlem ruční brzdy, kterou je dobré aktivovat.

„Bude-li váš stroj stát bez dohledu na místě déle, je vhodné doplnit zabezpečení stroje například zámkem brzdového kotouče nebo lanovým, válečkovým či U-zámkem ho připoutat například k zábradlí. Existují také zámky do brzdového kotouče předního kola, které jsou vybavené alarmem s náklonovým a otřesovým čidlem. Odrazují zloděje odcizit vám stroj za účasti pomocníků naložením do dodávky,“ předal další užitečné rady odborník.

Výrazné barvy

V neposlední řadě by motorkáři měli myslet na své oblečení. Zde je na místě vypíchnout hlavně důležitost výrazných a dobře viditelných barev. Vyplatí se také vybrat si vhodnou reflexní vestu.

„Třeba když na svém skútru chcete popojet jen na jednání o několik ulic dál, svézt se po škole někam za zábavou, velkou službu vám dodá výstražná vesta s reflexními pruhy. Pro motocyklisty jsou určeny vesty na přední straně zapínané zipem a na bocích z pružného strečového materiálu. Vesta tak těsně obejme vaše tělo a při jízdě nepřekáží a neplápolá, jako například obyčejná výstražná vesta do auta,“ upřesnil Robert Vacek.

Z dálky je u motorkáře nejvíce viditelná hlava. Při jízdě ve městě totiž vyčnívá nad střechy aut. „Proto zvolíte-li barvu helmy ve výrazných či fluorescentních barvách, bude z dálky vidět vaše jízda hustou dopravou i pro ostatní. Můžete tak předejít vážným zraněním z nehod, na nichž neponesete vinu. Protože při kolizi s autem budete vždy křehčím účastníkem,“ uzavřel výčet rad pro milovníky jednostopých vozidel dopravní expert.

Fotogalerie
9 fotografií