„Přístup Prahy k opencard je katastrofální. Místo řešení problémů pouze přidělává nové a nové,“ uvedl Opatrný.

Praha rozhodnutí o exekuci kvůli opencard nechce komentovat. Podle mluvčího Víta Hofmana se musí s rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 1 nejprve seznámit. Podle mluvčího město údajně přístup k systému firmě EMS umožnilo. „Společnosti EMS bylo umožněno provedení kontroly každý pracovní den, kdy o to požádala, a to vždy nejméně po dobu čtyř až šesti hodin. Naposledy se tak stalo dne 22. prosince 2015,“ uvedl Hofman.

Exekutorské rozhodnutí bylo vydáno na základě pověření soudem z 11. ledna. Na Obvodní soud pro Prahu 1 se podle Opatrného EMS obrátila, protože podle společnosti vedení hlavního města maří soudní rozhodnutí vydané na začátku prosince 2015, kterým městu nařídilo umožnit kontrolu systému.

Firma se kontroly dožaduje od loňského léta, tvrdí, že jí není umožněn přístup k systému a má prý podezření, že město porušuje zákon. EMS údajně ani neví, v kterých počítačích a na kterých serverech je systém nyní nahrán.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému opencard. Vydávání karet opencard bylo v uplynulých měsících několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování zákona. Právě kvůli chybějící podpoře na podzim několikrát vypadlo vydávání karet.

V rámci sporů rovněž EMS vyzvala město, aby fungování karty úplně zastavilo. To tak neučinilo, dosud však neřeklo, jak chce s kartou do budoucna konkrétně naložit. Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.

Karta opencard, která slouží především jako tramvajenka, pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). Je spojena s řadou problematických smluv, s nimiž se vedení města neúspěšně snaží vyrovnat. Projekt doposud stál 1,35 miliardy korun.