Samec lachtana jihoafrického Mamut na konci tohoto týdne opustí brány Zoo Praha. Dvouletý lachtan je na hranici věku, kdy těmto živočichům začíná období dospělosti. Mamut by tak podle tiskové mluvčí zahrady Aleny Šteffelové začal ostatní samce vnímat jako konkurenty, a je proto vhodné, aby změnil místo svého pobytu. „Je to běžná praxe,“ potvrdila mluvčí Zoo Praha.

Mamut se před početným davem přihlížejících rozloučil stylově. Předvedl různé akrobatické cviky a trénink poslušnosti, cvičitel lachtanů Jakub Mezei navíc přihlížejícím prozradil, že dvouletý samec je už připravený na převoz ve speciálním boxu tak, aby ho nic během cesty nestresovalo.

V Zoo Praha se ještě před rozlučkovou show představil Mamutův mladší bráška, který zatím nemá jméno. Tříměsíčního samečka v hlavním městě pokřtí až koncem září, dnes ho ale čekalo první hodinové dovádění před publikem ve velkém bazénu. Ačkoliv ještě cviky neumí, je jasné, že z něj bude nový miláček davů. Lachtánek totiž ochotně proplouval a pózoval před kamerami a fotoaparáty přihlížejících, takže akce před návštěvníky pro něj nebude žádný problém.

Podívejte se na dovádění lachtana Mamuta i jeho mladšího brášky s vyjádřením tiskové mluvčí zoo Aleny Šteffelové:

Video
délka: 01:08
1080p 720p 360p

Tisková mluvčí Zoo Praha hovoří o lachtanech v zahradě. Daniel Vitouš

Zajímavostí je, že Mamut i jeho mladší sourozenec jsou vnuky lachtana Gastona, který se stal ikonou a jednou z obětí Zoo Praha během povodně roku 2002. „Když se lachtánek narodil, měl zhruba pět kilogramů. V dnešní době má přes 14 kilo, takže téměř ztrojnásobil svoji porodní hmotnost a naučil se plavat. Když se malý lachtan narodí, má smáčivou srst a neumí plavat. Pomocí maminky a chovatele si postupně zvykal na vodu,“ vysvětlila proces před vypuštěním do velkého bazénu mluvčí zoo Alena Šteffelová.

Prohlédněte si, jak to vypadalo během rozlučky lachtana Mamuta s pražskou zoo:

Fotogalerie
33 fotografií