Parkování je nejbolavějším místem každodenního života, a proto odborníci navrhují přidat až dvě stě nových parkovacích míst. Na Vybíralce jsou totiž místa, kde se parkuje dokonce ve třech řadách vedle sebe. To například znemožňuje, aby tudy projížděli popeláři nebo sanitka nebo aby tam vznikl chodník. Kvůli tomu musí pěší za deště chodit blátivou pěšinkou.

Anonymní noclehárna

„Ukázalo se, že sídliště není anonymní noclehárnou, jak se často tvrdí. Naopak – lidé se tady často znají, mají Vybíralku rádi a chtějí tady trávit volný čas. Je ale potřeba nabídnout dostatek aktivit pro různorodé věkové skupiny nebo zpříjemnit průchod sídlištěm,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Petr Hlaváček. 

Při pohybu po sídlišti obyvatelům nejvíce vadí nepřehledné křižovatky a chybějící přechody a nevhodně zaparkovaná auta, která chodcům stojí v cestě.

Více parkování a aktivit pro seniory. Místní si na schůzce s primátorkou nebo ředitelem IPR řekli, jak oživit sídliště Vybíralova.
Více parkování a aktivit pro seniory. Místní si na schůzce s primátorkou nebo ředitelem IPR řekli, jak oživit sídliště Vybíralova.
Autor: IPR

Výsledkem budou uvolněné oblasti, které jsou dnes špatně průchodné nebo nebezpečné. Na vybraných zelených plochách mezi domy by zase mohly místo rozbujelých keřů vzniknout nové atrakce, které dnes chybějí. Nejčastěji obyvatelé navrhovali venkovní posilovnu nebo nové pěší cesty v místech, která se teď musí složitě obcházet. To je případ místního školního areálu, který je neprůchodný a rozléhá se skoro na čtvrtině plochy uprostřed vnitrobloku.

Čtvrt století v zapomnění

Politici posledních 25 let na sídliště zapomínali, což nás dovedlo na rozcestí: buď se lidé začnou sídlištím vyhýbat, nebo se z nich stanou čtvrti budoucnosti, kde bude dobře mladým rodinám i seniorům. Černý Most je ale jen začátek. Chci, aby následovaly další podobné lokality,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Institut plánování a rozvoje představí podrobné řešení po prázdninách, kdy ho začne projednávat s městskou částí i místními. Na konci roku bude hotov plán revitalizace, který bude koncipovaný jako balík souvisejících opatření, která budou mít svého investora i následného správce a jistotu, že odpovídají skutečným potřebám místních i celé lokality.

Na některá opatření bude možné čerpat granty, některá zafinancuje městská část nebo magistrát. Očekává se, že postupně by se proces revitalizace měl šířit i na další pražská sídliště.

Fotogalerie
6 fotografií