Hasiči bojovali o život malého lovce už od pondělí, kdy dostali zprávu. Bohužel záchrana nebyla vůbec jednoduchá. „Po příjezdu na místo zásahu velitel zásahu okamžitě pochopil, že na místě události sami nestačí, a požádal tedy o vyslání dalších jednotek. Operační středisko vyhlásilo poplach i jednotkám na stanicích Domažlice a Plzeň Košutka i v obcích Horšovský Týn, Mířkov, Stráž a Vidice,“ uvádí hasiči na svých internetových stránkách.

Následovala tvrdá dřina. Záchranáři museli těžce pracovat ve velké zimě. Odstraňovali kamení a hlínu a pokoušeli se skrz kamení k Mildovi prokopat. Podařilo se jim dokonce vyhloubit třímetrový tunel, k jezevčíkovi ale nevedl. Terén byl velmi nestabilní a hrozilo, že se sesune. Výkopové práce navíc jezevčíka stresovaly a děsily. 

Majitel Mildovi do skály pravidelně sypal granule a lil vodu. Podle FTV Prima slyšeli hasiči, jak hrubosrstý jezevčík chodí, žere i pije. V ústí vyhloubeného tunelu také nešťastný psovod nechal oblečení se svým tělesným pachem, aby zvíře vylákal. Všechna snaha byla ale dlouho marná.

Jezevčíka se podařilo zachránit až díky »staré fintě«. Ke skále dali hadřík s pachem hárající feny, a když se Milda přiblížil, záchranářům se ho podařilo zachytit do smyčky a vytáhnout ven. Pejsek se tak v neděli odpoledne vrátil ke své rodině.

„Zdravotní stav podle veterináře by měl být dobrý,“ řekl otec majitele zachráněného Mildy František Bernard s tím, že pejsek byl trochu podchlazený a dehydratovaný. Malý lovec je ale naštěstí bezpečně mimo ohrožení svého života.

VIDEO: Takhle vypadala Mildova záchrana!

Video
délka: 00:50
1080p 720p 360p

Hasiči se snažili zachránit psa, který se při honu ztratil v bývalém lomu. Zbyněk Schnapka

Fotogalerie
32 fotografií