Když se Kotýkovi s dcerou vraceli loni začátkem dubna z výletu, netušili, jaké drama je čeká. U viaduktu ve Starém Plzenci si všimli samotné motorky. „Za námi jela spousta aut, ale mě to nedalo a asi po kilometru jsme se otočili. Vrátili jsme se k ní a viděli, že je zle. Motorkář se škrtil na popruhu helmy,“ popsala Zuzana.

Video
délka: 00:22
720p 360p

Cestou z výletu zachránili život motorkáři, zaměstnali ho pak u sebe ve firmě. Romana Vébrová

Dominik se při nehodě totiž velmi nešťastně zahákl za řídítka. Klip spínající popruh helmy se nedařilo odepnout. „Volali jsme záchranku. Předal jsem manželce telefon a pokoušel se popruh u helmy odříznout. Měl ale tak oteklou hlavu, že to nešlo. Začínal se dusit,“ popsal dramatické okamžiky Martin. Nakonec se mu povedlo klip rozlámat a zraněný hoch se nadechl.

Tehdy dvanáctiletá dcera Julie zatím běžela zjistit název ulice, aby záchranáři měli přesnou adresu. Ti zraněného odvezli do nemocnice. „Nevěděli jsme, jestli ten hoch přežije, dcera byla v šoku,“ vzpomínal Martin. „Doma jsem se sesypala, týden mi bylo zle, vůbec jsem nemohla jíst,“ popsala Julie.

Moc jí pomohlo, že se hoch uzdravil. „Po týdnu taťka řekl, že bude Dominik v pořádku a přijde k nám na návštěvu. To se mi moc ulevilo,“ dodala Julie, která si ale na motorku podle svých slov v životě nesedne.

Dominik, který měl krátce před maturitou, opravdu přišel s rodiči zachráncům poděkovat. „Ukázalo se, že studuje na škole, kde jsem dříve učila. A manžel měl ve firmě volné místo. Napadlo mě, že by u nás mohl pracovat,“ vzpomínala Zuzana.

 „Mám bezpečnostní firmu, montujeme kamerové a zabezpečovací systémy. Dominik se po nějaké době ozval, že by to zkusil. Nejdříve jako brigádník, a teď už u nás normálně pracuje. Jsem šťastný, že to tak dopadlo. Beru ho teď skoro jako syna,“ zakončil Martin.

Za statečný a pohotový zásah dostali manželé Kotýkovi od policistů a České pojišťovny titul Gentleman silnic. Martin Kotýk si převzal i ocenění od plzeňského hejtmana, peněžitý dar ale věnoval záchranářům. „Nedokážu si představit, že bych si za svůj čin vzal peníze,“ řekl. Zdravotníci za částku pořídili dva resuscitační vaky.

 

Fotogalerie
13 fotografií