Žalobce opuštění věznice podmínil absolutní abstinencí, zákazem držení střelné zbraně, spoluprací s probačním úředníkem a absolutním zákazem jakéhokoliv kontatku s rodinou zavražděného.  Zkušební dobu navrhl na sedm let. Propuštění žádala i advokátka obžalovaného.

Žalobce uvedl, že obžalovaný má v zátěžových situacích sklony páchat trestné činy a dodal, že měl v minulosti problémy s alkoholem. Před tím u soudu varovala i psycholožka. „Resocializace je možná. Při vlivu alkoholu a držení zbraně se ale snižuje. Pokud bude abstinovat, riziko recidivy se posunuje do středního pásma,“ uvedla psycholožka Michaela Mrowetz Bartáková.

Podle žalobce výkon trestu plní svůj účel. „S ohledem na všechny vyslechnuté svědky, to, že resocializace je možná, a že odsouzený přehodnotil životní postoje, lze žádosti vyhovět,“ uvedl žalobce.

O propuštění požádal odsouzený hoteliér Ďuričko po uplynutí dvou třetin trestu. Tvrdí, že činu lituje a že chce pomáhat společnosti i poškozeným. Slíbil také, že by se na svobodě zdržel pití alkoholu a nebude vlastnit zbraň.

Je to narcis

V posudcích se znalců se uvádí, že osobnost odsouzeného je narcistická a má zvýrazněnou egocentrickou složku. Je údajně také teatrální, labilní a povrchní. K vraždě došlo v roce 2008 v pražské restauraci po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, na svého protivníka třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.

Ve vězení zkrotl

Vězeňský vychovatel už dříve u soudu uvedl, že z Ďurička se postupně stal bezproblémový vězeň. Zpočátku podle něj neplnil povinnosti a měl nepřiměřené požadavky, postupně se ale jeho postoj změnil. Změna v Ďuričkově chování nastala v roce 2011. „Výkon trestu splnil svůj účel,“ řekl vychovatel. Vězeňská komise proto jeho propuštění doporučila.

Podmínky, které musí propuštěný Bohumír Ďuričko splnit:

*Do pěti dnů se hlásit u probační a mediační služby, která nad ním bude mít neustálý dozor.  

*Absolutní zákaz alkoholu a drog. Pravidelně se musí podrobovat testům.

*První rok musí být doma mezi 22. a 6. Hodinou.

*Nesmí nijak kontaktovat pozůstalou rodinu. K žádnému z Kočkových se nesmí přiblížit na méně jak 100 metrů.

*nesmí držet žádnou zbraň.

VIDEO: Poslechněte si, jak se před několika měsíci vyjádřil k podmínečnému propuštění bratr zavražděného.

Video
délka: 01:06
1080p 720p 480p 360p 240p

Na svobodu si Ďuričko musí počkat Karel Janeček

VIDEO: Soud , který rozhoduje o propuštění, se táhne už měsíce Na videu je Ďuričko v dubnu letošního roku.

Video
délka: 00:26
1080p 720p 480p 360p 240p

Vrah Ďuričko u soudu o podmínečném propuštění Karel Janeček

Fotogalerie
9 fotografií