Téměř každý, kdo z dvacetitisícové čtvrti cestuje dolů do Brna nebo se vrací z práce, nemůže Halasovo náměstí minout. „Podoba náměstí je nevyhovující a nedůstojná. Nebylo před půl stoletím dokončeno podle plánů a teď je potřeba najít nové řešení,“ řekl hlavní městský architekt Michal Sedláček, jehož tým zpracoval návrh nové podoby náměstí.

Architekti navrhli i zrušení parkoviště před obchodním domem. Část náměstí chtějí přestavět pro sezonní trhy a velkou městskou zahradu.

„Z parkoviště před obchodním domem vznikne centrální prostor pro sezonní trhy. Území před poliklinikou by mělo být naopak klidné, nejlépe v podobě městské zahrady, která vyroste na stávajících i nově dobudovaných terasách,“ navrhl architekt David Mikulášek. Částečně jiné má být i vedení dopravy.

Vzhledem k velikosti území by se měla přestavba náměstí odehrát v šesti etapách. První z nich už prakticky začala a je spojena se záměrem soukromých investorů opravit bývalý dům nábytku a tržnici na terase v západní části.

Dvě náměstí v jednom

Rozsáhlé území rozdělili architekti na dvě hlavní oblasti. První je vlastní Halasovo náměstí, druhou prostor před poliklinikou. Obě propojí nová pěší trasa kolem bazénů a sportovního areálu Tesly, kde vzniknou i nová parkovací stání. Auta mají zmizet do víceúčelového parkovacího domu, který vyroste místo bývalého tepelného výměníku. Přestaví se i přístupová silnice a důležitý přestupní uzel MHD.

VIDEO: Na oprýskanou fasádu si v Brně namalovali radnici: Vypadá jako pravá!

Video
délka: 00:19
1080p 720p 360p

Na oprýskanou fasádu si namalovali radnici: Vypadá jako pravá! Jiří Nováček

Fotogalerie
5 fotografií