„Proti těžbě jsou vodaři, hygienici i ekologové. První petice se dostala až na stůl premiéra Bohuslava Sobotky, který nám vyjádřil podporu. Přesto bude báňský úřad 27. července projednávat návrh na stanovení dobývacího prostoru,“ upozornil místostarosta Moravského Písku Leoš Filípek.

Obce a jejich obyvatele plánované jednání vyděsilo. Jen v Moravském Písku proto dnes do ulic vyrazilo deset skupinek dobrovolníků, kteří roznášejí novou petici. „Má zabránit plánované těžbě a bude určena báňskému úřadu,“ upřesnil Filípek. Obdobně tomu bude v následujících dnech i v dalších obcích.

Video
délka: 00:22
1080p 720p 360p

V Moravském Písku vyrazilo do ulic přibližně deset skupinek lidí roznášejících petici proti plánované těžbě štěrku. Desítky dalších obcí se zapojí v následujících dnech. Hynek Zdeněk

Vodaři aktivitu obcí vítají. „Znalecký posudek Geotestu Brno jasně ukázal, že těžba by znamenala zásadní ohrožení zásobování pitnou vodou více než 130 tisíc obyvatel,“ upozornil ředitel Vodovodů a kanalizací Hodonín Pavel Koubek.

Těžbu štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem plánuje společnost Jampílek, která nekomunikuje. Podle místostarosty Uherského Ostrohu Vlastimila Petříka vlastní společnost přibližně 37 % pozemků, 36 % má město Uherský Ostroh a 27 % soukromníci.

Fotogalerie
4 fotografie