Podle úřadu byl postup školy netransparentní. Nebylo jasné, jakým způsobem VUT dospěla k výsledkům hodnocení nabídek v rámci hodnoticího kritéria, které se týkalo plánu kvality. Její postup se tak stal podle úřadu nepřezkoumatelným a mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

"Z žádného dokumentu vyhotoveného v zadávacím řízení nevyplývá, z jakého důvodu byl uchazečům přidělen příslušný počet bodů, v čem se plány kvality uchazečů v daných kapitolách lišily a které z plnění splňuje lépe podmínky zadání a z jakého důvodu," uvedl v rozhodnutí Rafaj.

Škola podle proděkana fakulty informačních technologií VUT Zdeňka Bouši zvažuje, že podá správní žalobu. "Myslím, že jsme v tendru postupovali obezřetně a dbali jsme na to, aby vybraná nabídka byla ekonomicky nejvýhodnější," uvedl Bouša. Podle něj měla soutěž více hodnoticích kritérií, nerozhodovala tedy jen cena. Na ÚOHS se s podnětem obrátilo ministerstvo školství, které nyní hrozí, že VUT zkrátí o pět procent dotaci.

Zakázku nakonec získala společnost IMOS Brno. Její nabídka ve výběrovém řízení byla 150 milionů korun bez DPH.

Výzkumné centrum pro informační technologie je v provozu od loňského roku. Stojí v areálu Vysokého učení technického v Brně Králově Poli. Brněnské centrum je součástí širšího projektu IT4Innovations. Jeho cílem je vybudovat národní centrum špičkového výzkumu v oblasti informačních technologií. Celý projekt má pět subjektů, kromě VUT tři v Ostravě a Slezskou univerzitu v Opavě. Součástí projektu je i pořízení výkonného superpočítače Anselm.