Zarámované grafické listy či kresby nově půjčuje zájemcům Moravská galerie v knihovně Pražákova paláce. Po zaplacení nájemného může vybrané dílo několik měsíců zdobit kancelář nebo byt. „Chtěli bychom, aby si lidé zvykali na to, že mají doma originál, aby se dozvídali více o současných českých umělcích,“ řekla mluvčí galerie Michaela Paučo.

Ceny včetně pojištění se pohybují od 50 korun na měsíc. Nejnižší nájemné galerie žádá od studentů či seniorů za práce na papíře. Firmy si musí připlatit, a to zvláště za plátna.

Při budování artotéky se galerie inspirovala hlavně v zahraničí, kde je podobná služba běžnější než v Česku. V Praze podobnou službu dlouhodobě poskytuje pobočka Městské knihovny v Opatově.

V brněnské nabídce zatím převažuje grafika a kresba, nechybí však ani koláže, výšivky, akryly nebo akvarely. Lidé mohou vybírat prostřednictvím internetového katalogu nebo přímo v knihovně. Kurátoři sami oslovují umělce a vybírají od nich vhodná díla. Fond se bude postupně rozšiřovat.

Přebudovali knihovnu

Spuštění vlastní artotéky spojila Moravská galerie s přebudováním knihovny, která existuje od roku 1883. Je jednou z největších knihoven se zaměřením na uměleckou literaturu v Česku, nabízí více než 140 000 knih, katalogů a časopisů.

Nově knihovna vychází vstříc i rodičům, pedagogům a teenagerům. „Pro Moravskou galerii jsme pořídili dětské publikace, které čtenáři nenajdou v žádné jiné knihovně v České republice. Připravujeme také řadu doprovodných akcí a knihovna s artotékou bude prostřednictvím speciálních programů pro školy pomáhat studentům a žákům, aby si našli svoji cestu k interpretaci umění,“ uvedla zástupkyně ředitele Silvie Šeborová.

Fotogalerie
8 fotografií