Řidič Petr Š. (24) loni 5. července na křižovatce u Tvarožné nedal se svou dodávkou přednost osobnímu seatu, ve kterém vezl svou rodinu z výletu Petr Pavliš (38). Následky srážky jsou otřesné. Přímo na poli vydechla naposled manželka (†29) Petra Pavliše a na místě zemřely i obě jejich malé děti, Dominik (†6) s Barunkou (†3).

Život rodiny skončil během vteřiny krásného dne

„Vezli jsme se domů, byl krásný pohodový den. Najednou na křižovatce strašná rána, nečekaná. Auto se zdeformovalo, hodilo nás to na střechu. Bylo to strašně moc hrozný,“ řekl Blesku Petr Pavliš, který jako jediný z nabouraného auta přežil.

Video
délka: 01:33
1080p 720p 360p

Srdceryvná výpověď muže, který při bouračce přišel o manželku i dvě děti: Viděl jsem Báru s rozbitou hlavou! Jiří Nováček

„Nejhorší bylo, když jsem viděl svoji ženu, která tam bezvládně ležela. A Báru, moji dcerku, s rozbitou hlavou… všude byla kopa skla, snad jsem ani neviděl. Nemohl jsem dýchat,“ popsal děsivé okamžiky zhroucený vdovec. Ze srážky vyšel se zmrzačeným tělem a navždy poznamenanou duší. Život pro něj v podstatě skončil.

„Zdraví i celá budoucnost jsou pryč. Žena i děti mi strašně chybí. Každý den mám úzkost a bolest na srdci. Přišel jsem o zaměstnání. Všichni doma se trápí. Babička i sestra. Je to hrozné,“ přerývaně vyprávěl vdovec.

Šofér se odvolal proti čtyřem letům kriminálu

Viník nehody Petr Š. dostal u okresního soudu pro Brno–venkov za zabití z nedbalosti čtyři roky kriminálu. Auto jedoucí po hlavní na křižovatce prý neviděl. Trest by si měl odsedět v mírné věznici s dohledem. Mladík se odvolal, u soudu však včera celou dobu se sklopenou hlavou mlčel. Hrozilo mu přitom až 10 let basy.

„Nepodmíněný trest vězení je příliš vysoký. Soud jej označil za generální prevenci, která má být výchovná pro veřejnost. Tak by se postupovat nemělo,“ tvrdí obhájkyně mladíka. Připomněla přitom tříletý podmínečný trest, který dostal u píseckého soudu řidič vodního skútru, který loni v létě na Orlické přehradě po nárazu do rekreační lodičky usmrtil studentku (†18).

Žádné peníze životy mámy a dětí nenahradí

Odvolací senát krajského soudu tragédii včera nerozhodl. Výrok odročil na říjen. Musí totiž prostudovat nové požadavky na odškodné pozůstalým. Původně měl totiž platit viník dohromady sedmi příbuzným 3,7 milionu korun. Teď však požadují právníci náhrady 13 760 000 korun pro 15 příbuzných.

„Dopady na rodinu byly obrovské, ona celá v podstatě zanikla. Ti lidé nebyli nikdy bohatí, o to více drželi pospolu a pomáhali si. To všechno je pryč,“ zdůvodnili žádost advokáti nešťastných pozůstalých. Dva lidé z rodiny se zhroutili a skončili stejně jako polámaný Petr Pavliš v invalidním důchodu, babičku po zprávě o ztrátě vnoučat a dcery ranila srdeční mrtvice.

Viník nehody žádost advokátů nijak nekomentoval. „Měl jsem tam ležet místo mrtvých dětí já sám,“ litoval už dříve osudového přehlédnutí zlomený mladík.

Fotogalerie
6 fotografií