Vyskytuje se lymfoblastická leukemie, kterou trpí malý Dominik Němec, často?

„Je to nejčastější zhoubný nádor u dětí. V Česku postihne asi 60 až 70 dětí ročně. U kojenců je ale významně vzácnější, projeví se u tří čtyř dětí za rok.“

Kdy nejčastěji tento typ zhoubného nádoru u dětí nastupuje?

„Typicky je to onemocnění batolat a předškoláků, u kojenců je vzácné.“

Co je podstatou nemoci?

„Množení patologicky nemocných bílých krvinek, které utlačují normální krvetvorbu. Z ní pak nic nezůstane. Nemocné bílé krvinky pacienta nejen nebrání, ale v důsledku mu ještě ubližují.“

Je lymfoblastická leukemie dědičná nemoc, nebo si na chlapečka krutě ukázal osud?

„Existuje na to řada teorií. U Dominika první dědičná změna, která vedla k rozvoji zhoubného onemocnění, nastala v průběhu nitroděložního vývoje. Krátce po narození se odehrály v té již změněné kmenové buňce krvetvorby nějaké další změny, a to vedlo ke klinickému rozvoji leukemie.“

Jde tedy spíše o zásah přírody, který nelze odhalit včasným vyšetřením během těhotenství?

„Teoreticky i technicky je to proveditelné. Nicméně jen jedno procento dětí, které se rodí s prokazatelnou vlohou k leukemii, jí může onemocnět. A již v názvu nemoci je slovo akutní – tudíž dítě je v řádu několika málo dní těžce nemocné a jde mu o život. Systém preventivních vyšetření tady fungovat nebude.“

Jaké jsou příznaky onemocnění? Maminka Dominika zpozorovala najednou modřinky na celém tělíčku a utíkala k lékaři. Lze nějak nemoc rozpoznat?

„Příznaků může být celá řada. Trvají v řádu několika málo dní, případně týdnů. Maminka nebo pediatr je nemohou přehlédnout. Ta nemoc jde svým tempem a donutí maminku, aby vyhledala pomoc.“

Jak malý Dominik snáší dosavadní léčbu? Kromě pár dní prakticky celý svůj život vlastně tráví v nemocnici…

„Chlapeček ji snáší velmi dobře. Nicméně je to léčba náročná a vyžaduje od maličkého i rodiny velkou spolupráci. U takto malých dětí je vše ještě náročnější. Rodina ale příkladně spolupracuje.“

Dominika čeká transplantace kostní dřeně. Je to jediná jeho šance na život?

„Existují i jiné alternativní způsoby léčby. Transplantaci jsme ale vyhodnotili jako metodu, která malému nabídne největší šanci na úspěch. Jsou i další možnosti léčby, ty ale řadíme až poté, kdyby transplantace kostní dřeně selhala.“

Jak finančně náročná je léčba dětí s rakovinou? Máte pro ni v brněnské nemocnici dostatečnou finanční podporu?

„Nikdy se nestalo, že bychom museli říct rodičům, aby si lék zaplatili. Dítě, které lék potřebovalo, jej také dostalo. Včetně těch nejdražších a nejmodernějších. Nemocnice ho koupila a pacient ho dostal. Druhou věcí je pak vnitřní účtování uvnitř nemocnice nebo účtování se zdravotními pojišťovnami.“

Jaká je naděje na celkové Dominikovo vyléčení?

„Naděje na definitivní uzdravení dětí s kojeneckou leukemií je obecně na úrovni šedesáti procent. V tomto věku se cíleně snažíme chlapečka vyléčit s minimem nežádoucích účinků. Prodloužit život toho děťátka o měsíc, dva, půl roku, rok nebo dva nedává takový smysl, jako se ho snažit úplně vyléčit. S touto nemocí nelze žít. Leukemie, pokud není pod kontrolou, pacienta zabije. V řádu několika málo dní.“

Fond Krtek pomáhá

Při brněnské nemocnici funguje Nadační fond dětské onkologie Krtek, který pomáhá nejen při léčbě, ale i rehabilitaci a vracení do života onkologicky nemocných dětí. Informace lze najít na: www.krtek-nf.cz

Fotogalerie
14 fotografií