Základní pravidlo při výběru správného zdroje vytápění zní - Nerozhodujte se podle toho, s čím jsou spokojeni vaši sousedi či známí. „Hodnocení spokojenosti vychází ze subjektivního pocitu. Každý dům, ať už rodinný nebo bytový je jiný a i když bychom porovnávali dva zcela autentické domy stojící vedle sebe, nemusíme dojít k totožnému řešení. Požadavky a vhodnost ještě výrazně ovlivňuje chování obyvatel domu a další širší souvislosti," říká Tomáš Krbec, specialista na oblast vytápění a chlazení ze společnosti Pražská energetika (PRE).

Co bychom měli o tepelném čerpadle vědět?

Vytápění tepelným čerpadlem dnes patří mezi poměrně běžná řešení. Nejčastěji využíváme typ čerpadla vzduch/voda, které je cenově nejdostupnější a s minimálními nároky na instalaci a to i v bytovém domě, kde můžeme využít například prostory bývalé kočárkárny nebo sušárny. Už v období projektové přípravy – tu rozhodně nevynechejte – byste měli mít rozhodnuto, zda budete kromě vytápění využívat tepelné čerpadlo i na ohřev teplé vody, popř. k ohřevu bazénové vody. Podle těchto požadavků bude totiž vybírán výkon čerpadla.

Pozor na zbytečné předimenzování výkonu

V zimě určitě nechceme trpět zimou. Přesto je v pořádku nedimenzovat tepelné čerpadlo na pokrytí 100% tepelných ztrát u tepelných čerpadel vzduch/voda. Důvody jsou především ekonomické, protože každá kWh výkonu tepelného čerpadla navyšuje investici řádově o desetitisíce korun. Optimální je proto nastavení výkonu na 80 - 90 % požadované spotřeby v kombinaci se záložním zdrojem, kterým nejčastěji bývá elektrokotel. Tento záložní (bivalentní) zdroj následně pomůže čerpadlu v několika ojedinělých dnech, kdy teploty klesají hluboko pod nulu.

Prvním krokem by však mělo být posouzení tepelné náročnosti domu a výběr možností, které by pro jednotlivé technologie přicházely v úvahu. K tomu je nutné započíst i pořizovací cenu a provozní náklady. Teprve potom je možné začít reálně kalkulovat, která z technologií je pro váš rodinný nebo bytový dům ta nejvhodnější. Podle potřeby tepla v bytovém domě navíc nemusí být instalováno pouze jedno tepelné čerpadlo. Mohou být zapojená do kaskády ve větším počtu, vždy v závislosti na velikosti domu. Kaskádové propojení a pravidelný servis pak zaručují delší životnost čerpadel a jejich vzájemnou zastupitelnost v případě výpadku.

Právě v této přípravné fázi je proto důležité spolupracovat s odborníky, kteří nenabízejí pouze jednu technologii, nebo topné médium. „Naši specialisté zákazníkům běžně připravují několik odlišných modelových výpočtů, na kterých snadno vidí, jaké řešení se mu skutečně z dlouhodobého pohledu vyplatí," říká Tomáš Krbec.

Nehlučná technologie jak pro rodinný, tak pro bytový dům

Tepelným čerpadlům bývá mnohdy vytýkána hlučnost, avšak neprávem. Dnešní kvalitní tepelná čerpadla mají hlučnost výrazně nižší, než tomu bylo dříve. Pohybuje mezi 45 - 55 dB dle výkonu čerpadla. Přirovnat bychom ji mohli ke standardní myčce nádobí. Chcete-li však předejít jakýmkoliv pochybnostem a problémům se sousedy, je vhodné neumisťovat tepelné čerpadlo v bezprostřední blízkosti jeho terasy nebo oken. Tepelná čerpadla navíc nejsou spojena s žádnou konstrukcí domu, takže ani přenos hluku nebo otřesy nehrozí.

Návratnost investice

Asi nejčastějším dotazem při úvahách o instalaci tepelného čerpadla je návratnost investice. Ve srovnání s elektokotlem je návratnost u rodinného domu 3 až 5 let, při přechodu z plynového vytápění se výhodnost odvíjí od aktuální celkové spotřeby plynu. Zvažujete-li přechod z kotle na tuhá paliva, bude největší výhoda přechodu na tepelné čerpadlo spočívat především v nesrovnatelně vyšším komfortu obsluhy.

U bytových domů by měli zvážit změnu zejména ti majitelé domů, kteří jsou napojeni na centrální vytápění a za GJ platí více než 600 Kč. U domů s tepelnými čerpadly vás bude 1 GJ vycházet zhruba na 300 – 350 Kč. Kromě vytápění budete moci tepelné čerpadlo využít též k ohřevu vody. Návratnost investice se pohybuje v průměru 7 až 8 let, podle konkrétní situace může být i výrazně kratší.

Máte zájem o instalaci tepelného čerpadlo do rodinného nebo bytového domu? Poptejte instalaci přes webový formulář společnosti PRE nebo na telefonu 733 143 143. Specialisté Pražské energetiky se vám v krátkém čase ozvou zpět.

Více informací o tepelných čerpadlech a orientační cenovou nabídku naleznete zde.