Tyto zásady by měl znát každý majitel psa. Mnozí přesto ve snaze ulevit svému čtyřnohému parťákovi chybují. Nejčastějším omylem je polévání studenou vodou. „Vychrstnutí studené vody na psa může vést k šokovému stavu. Srdce takový nápor nezvládne,“ varuje lounský veterinář Jiří Mareš.

Podle něj je správné psa osvěžit pozvolna studenou, nikoli ale ledovou vodou. Nejvhodnější je chladit jim hrudník, břicho, slabiny a tlapky. Musí mít také neustále dost vody na pití a chladné místo, kde mohou odpočívat. Zvlášť opatrní by měli být v těchto tropických dnech majitelé starých psů a psů se zkrácenými čenichy, jakou jsou buldoci, boxeři či mopsové, u nichž dochází k dehydrataci rychleji.

Venčit psy je v těchto parnech nejlepší brzy ráno a pak večer, polednímu žáru by se měli pejskaři úplně vyhnout. Vycházky by měly být spíš kratší a nijak namáhavé. „Pokud je ta možnost, je nejvhodnější nechat psy, aby se osvěžili sami, například v řece nebo v rybníku,“ dodal Mareš. I do takové vody by měl jít pes pozvolna, rozhodně není dobré ho do ní házet.

Na přehřátí obklad

I přes veškerou snahu majitelů se může jejich pes v tropických dnech přehřát. Stane se malátným, apatickým, ztěžka a zrychleně dýchá, může i zvracet. „V takovém případě je možné dát mu studený obklad na hlavu, do třísel nebo jej celého zabalit do navlhčených ručníků nebo prostěradla,“ řekl Jiří Mareš. O další ošetření by se pak už měl postarat veterinář.

Video pro silné povahy: Psi živořili v otřesných podmínkách! Naštěstí se k nim dostala pomoc.

Video
délka: 00:12
360p

Psi živořili uvnitř domu v otřesných podmínkách. Psí domov Nora

Fotogalerie
8 fotografií