Návrh reformních zdravotnických zákonů, kam patřilo i zavedení hrazeného očkování, poslanci v říjnu smetli ze stolu. Teď ale svitla nová naděje a je znovu projednáván. Podle zkušeností ze zahraničí by se tak zvýšil počet dívek, které by onemocnění nikdy neohrozilo.

Statistiky říkají, že se s HPV (lidský papilomavirus) setká za svůj život až 50 % mužů a žen. V 99 % případů je původcem rakoviny děložního čípku. Infekce způsobená některým z typů HPV viru se považuje za vůbec nejčastější pohlavně přenosnou chorobu.

Prevence? Partnerská stálost nebo alespoň důsledné používání prezervativu. Ani to však nemusí být spolehlivý způsob. Virus se může přenést pouhým drážděním pohlavních orgánů, orálním sexem, ale i použitým ručníkem.

Jak nemoc poznat?

To, že jste nositelem některého z typů HPV viru, obvykle nepoznáte a projevy onemocnění rakovinou děložního hrdla jsou zpočátku také skryté. Časem pacientky trápí krvácení mimo cyklus, bolest při souloži, výtok. Bolest pánve značí, že rakovina už prorostla do okolí. HPV ale nezpůsobuje jen rakovinu děložního čípku, ale také pochvy, zevních rodidel, penisu nebo hlavy a krku.

Prohlídky ji odhalí včas

Nejkratší popsaná doba od infekce HPV do vzniku rakovinového nádoru byla dva roky. Vývoj rakoviny děložního hrdla trvá obvykle minimálně 10 let, proto se dá zachytit včas. Preventivní prohlídky by měly změny vyvolané působením HPV cytologickým stěrem nebo kolposkopií odhalit. Téměř 50 % procent českých žen ale na preventivní prohlídky nechodí. Přitom pokud stěry odhalí abnormální buňky, jde o jednoduchý gynekologický zákrok, tzv. konizaci, kdy lékař odebere pacientce mikroskopickou část čípku a rozvoji rakoviny tak zabrání.

 

Rizikové faktory

*Kouření

*Poruchy imunity

*Časný začátek pohlavního života

*Sexuální promiskuita

*Jiné pohlavně přenosné infekce

 

Jaké je očkování a kolik stojí?

Na trhu existují dvě vakcíny proti HPV virům typu 16 a 18, které jsou původcem rakoviny. Velmi nepříjemné jsou ale i méně rizikové typy HPV 6 a 11, které způsobují genitální bradavice a léze na hlasivkách a právě proti nim působí jen čtyřvakcína Silgard.

Nejúčinnější je očkování u dívek a chlapců před zahájením sexuálního života (dříve, než se mohou nakazit), starší ženy i muže ale ochrání před návratem infekce a dalšími typy HPV. Je totiž jen minimální pravděpodobnost, že se nakazí více než jedním typem HPV.

*Silgard

Chrání před čtyřmi HPV typy – dvěma vysoce rizikovými 16 a 18 (rakovina děložního čípku) a dvěma nízkorizikovými 6 a 11 (genitální bradavice).

Aplikuje se ve třídávkovém schématu s druhou dávkou po dvou a třetí po šesti měsících od první.

Je určena pro ženy a dívky od 9 do 45 let a chlapce od 9 do 15 let.

Za tři očkovací dávky + aplikaci zaplatíte 7400 Kč (3200+3200+1000 Kč) + 600 Kč (200+200+200 Kč). Pojišťovny obvykle hradí třetí dávku, tedy 1000 Kč. Výsledná částka se tak pohybuje okolo 7000 Kč.

*Cervarix

Tato vakcína chrání před dvěma vysoce rizikovými HPV typy 16 a 18. Na kondylomata (genitální bradavice) nemá vliv.

Aplikuje se v třídávkovém schématu s podáním druhé dávky za měsíc a třetí za šest měsíců po první.

Je určena pro ženy a dívky od 10 do 25 let.

Za tři očkovací dávky + aplikaci zaplatíte 6400 Kč (2700+2700+1000 Kč) + 600 Kč (200+200+200 Kč). Pojišťovny obvykle dívkám do 25 let přispívají 1000–2000 Kč. Výsledná částka se tak pohybuje mezi 5000–6000 Kč.

Další rady hledejte na hpv-college.cz

Fotogalerie
4 fotografie