25. květen 2018
Svátek slaví Viola, zítra Filip

Stromy a houby si spolu rozumí: Přečtěte si, které druhy hub najdete pod kterým stromem!

/
 • Stačí vědět, která houba si rozumí s kterým druhem stromu a máte z části vyhráno.
  5. září 2017 ● 08:00
   

  Symbiotické soužití houby a stromu je v přírodě velmi časté. Stačí jen vědět, který strom hostí které houby a můžete se vydat téměř na jistotu! Přečtěte si, které druhy si spolu rozumí...

 • 1.

  Co je to mykorhiza

  Odborně se tomu říká mykorhiza, tedy symbióza houby a stromu. Znamená to, že určitý druh stromu hostí na svém kořenovém systému části podhoubí, které mu umožňují snazší příjem živin z půdy. Strom na oplátku poskytuje houbě organické látky. Užitek z toho mají oba, ale i houbaři. Je třeba jen vědět, která houba ke kterému stromu patří.

  Ucháč čepcovitý.

 • 2.

  Hřib hnědý

  Říká se mu i poddubák, panský hřib nebo pančák. Najdeme ho od června do listopadu zejména ve vysokých borových lesích, v tzv. okách – mechových nebo zatravněných plochách. Má výbornou chuť.

  Hřib hnědý.

 • 3.

  Hřib smrkový

   

  Je třeba ho hledat ve smrčinách, i těch nízkých a hustých. Daří se zejména tam, kde je vysoká vrstva spadaného jehličí a kde místo jeho růstu prozradí bílý kroužek velikosti koruny. O to větší překvapení pak čeká po »vydloubnutí« celé velké houby.

  Hřib smrkový.

 • 4.

  Kozák březový

   

  Druhy bříz si nevybírá, tam, kde je vlhko, roste vždy a velmi často ve skupinách i několika desítek hub. Najdeme ho od května do října.

  Kozák březový.

 • 5.

  Křemenáč osikový

   

  Kde se na okraji lesa najde skupina osik, tam roste i tahle vynikající jedlá houba. Nedá se s žádnou jinou splést a najdeme ji od května do října.

  Křemenáč osikový.

 • 6.

  Klouzek strakoš

   

  Aromatická, nažloutlá houba se slabou vůní pryskyřice roste v koloniích od července do listopadu a nevadí jí ani slabší mrazíky. Hledáme ji hlavně pod borovicemi na písčitých půdách.

  Klouzek strakoš.

 • 7.

  Bedla vysoká

   Roste od července do října hlavně na lesních pasekách, ve vysoké trávě. Nacházíme ji často i ve skupinách na okrajích smíšených lesů. Je to vynikající jedlá houba.

  Bedla vysoká.

 • 8.

  Liška obecná

  Nacházíme ji od června do října v listnatých i jehličnatých lesích. Spolehlivě se vyskytuje hlavně pod borovicemi, smrky a buky, kde často vytváří neuvěřitelně početné skupiny.

  Liška obecná.

  Patříte mezi nadšené huobaře, asmaženice už ale máte letos dost? Vyzkoušejte tenhle houbový salát s kuřetem!

  Video
  délka: 03:10
  720p 480p 360p 240p

  Recept na salát s houbami a kuřetem podle šéfkuchaře Radka Davida Adam Balažovič

  Mykolog radí, jak se vyvarovat záměny jedných a jedovatých hub.

  Video
  délka: 12:38
  1080p 720p 480p 360p 240p

  Pozor na záměnu jedovatých hub za jedlé Blesk TV

  Fotogalerie
  9 fotografií

Autor: rap, bop
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy