Rakovina je jednou z nejčastějších příčin úmrtí vůbec. Podle WHO na ni každý rok zemře 8,2 milionu lidí. Odborníci tvrdí, že za jednu třetinu nádorových onemocnění může špatná strava. Některé potraviny jsou totiž velmi karcinogenní. Už v roce 2015 Světová zdravotnická organizace postavila párky či šunku na úroveň škodlivosti podobnou azbestu nebo arzenu. Tentokrát stanovila pětici nejhorších jídel, která mohou způsobit rakovinu. Patří mezi ně červené maso, koblihy, párky v rohlíku, smažené hranolky a lupínky a grilovaná jídla.

3159175:full:true:true

Názory odborníků

MUDr. Petra Holečková z Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce

„Potravinami ovlivňujeme naše zdraví celý život. Výběr kvalitní stravy i stravovací návyky jsou důležité. Vždy záleží na okolnostech, konzumovaném množství potravin, přípravě pokrmů a kvalitě surovin. Potraviny však nejsou jediným faktorem, který naše zdraví ovlivňuje. Neméně důležitá je psychická pohoda, nekouření, životní prostředí a podobně.“

3159177:full:true:true

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky VFN a ÚVN v Praze

„To, že nevhodné složení stravy je jedním z rizikových faktorů vzniku rakoviny, není nic nového. Ten, kdo nadměrně konzumuje hlavně grilované maso, v němž jsou karcinogenní látky, má větší »šanci«, že onkologicky skutečně onemocní. Pokud se člověk špatně stravuje, a ještě k tomu například kouří, riziko onemocnění rakovinou je mnohonásobně vyšší.“

3159181:full:true:true

Doc. MUDr. Jana Prausová, přednostka Onkologické kliniky FN v Motole

„Nejdůležitější je úměrnost. Tytoprodukty, konzumované s mírou, nemohou být samy o sobě příčinou rakoviny. Neplatí, že pokud se vyvarujete zcela těchto potravin, zhoubné onemocnění vás nepostihne. Vzdát se zcela pěkného steaku s hranolky a zajíst ho sladkou koblihou není opravdu nutné. Nemusíte to však činit každý den. Platí všeho s mírou.“

3159179:full:true:true

PhDr. Karolína Hlavatá z iniciativy Vím, co jím a piju

„Neexistuje nezdravá potravina, jen její nezdravé množství. Pokud si příležitostně dopřejeme donut nebo párek, neublíží nám to. Stejně tak vyřazení červeného masa z jídelníčku nás ochudí o plnohodnotné živiny. Základem je tedy zdravý rozum a zájem o naše zdraví. Smýšlení typu – »nejlepší zelenina je prase, nad bůček není a nejchutnější je to připečené « – je značně rizikové.“

3159180:full:true:true

Mgr. Adela Skoupá z Centra Petra Havlíčka

„U zmíněných potravin nepřekvapí, že škodí zdraví. Měli bychom se zamýšlet i nad kvalitou a původem na první pohled neškodných potravin. Vzhledem k obsahu hormonů, antibiotik a jiných chemických látek bychom měli klást důraz na výběr surovin živočišného původu. Stačí nakupovat maso, mléko či vejce u farmáře z vedlejší vesnice, který se bez chemie obejde.“

3159178:full:true:true

Jak děsí WHO

  1. Červené maso patří do 2. nejnebezpečnější skupiny karcinomů, která zahrnuje např. UV záření a insekticidy. 100 g červeného masa denně navyšuje vznik karcinomu o 17 %!
  2. Zpracované maso – tedy párky, klobásy, šunka - jsou v 1. skupině karcinomů jako azbest, arzen nebo yperit.
  3. Podle odhadů WHO má přímou souvislost s konzumací uzenin 34 tisíc úmrtí ročně a u červeného masa je to dokonce 50 tisíc životů.

 

Fotogalerie
1 fotografie