20. červen 2018
Svátek slaví Květa, zítra Alois

Chřestová sezóna: Naordinujte si zeleninu plnou zdraví!

/
 • Chřest je nejen výborný, ale skvěle se s ním i hubne.
  16. května 2017 ● 10:16
   

  Pokud jste ho zatím opomíjeli, neděláte dobře. Chřest je vynikající a hlavně velmi zdravá zelenina. Navíc je právě chřestová sezóna. Prozradíme, v čem všem vám může tato zelenina být prospěšná.

   

 • 1.

  Co dělá s naším tělem

  Obsahuje zejména velké množství betakarotenu, který je důležitý pro zrak ale i pokožku a je prevencí proti některým rakovinovým bujením. Dále s ním schroustáte kyselinu pantotenovou, velké množství kyseliny listové a vitamíny E a C a vitaminy skupiny B:

  thiamin (B1) - je v těle důležitý k růstu a obnově všech tělesných tkání, k látkové výměně, k produkci energie a metabolismu cukrů.

  riboflavin (B2) - je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu.

  pyridoxin (B6) - pomáhá při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy. Působí preventivně proti nervovým onemocněním a zlepšuje náladu u depresí.

  niacin (B3) - působí při tvorbě energie v buňkách a ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů. Zajišťuje zdravou pokožku a správné fungování nervové soustavy, srdce a trávicího systému. Pomáhá snižovat hladinu krevního cukru.

  biotin (H) – zajišťuje zdravou kůži, nehty a vlasy.

  Když budete vědět, jak na to, stane se chřest určitě vaší oblíbenou lahůdkou.

 • 2.

  Má málo kalorií

  Chřesty jsou bílé, zelené a fialové a v kuchyni mají široké využití. Od oblíbené polévky, přes samostatná jídal (vynikající je chřest zapečený se sýrem), po přísadu do salátů či příloze k masu. Vynikající je i je uvařený ve slané vodě a na talíři přelitý horký máslem a posypaný sýrem.  Chřest je navíc vynikající potravinou pro dietáře. Je totiž výživný a má přitom minimum kalorií. Zpracování také není složité. Čerstvý zelený chřest není potřeba ani loupat, bílá chřest se oloupe škrabkou na brambory.

  Chřest zapečený se sýrem

 • 3.

  Jako afrodiziakum

  Chřest má i silné afrodiziakální účinky.  Je zeleninou, která má velice pozitivní vliv na naši celkovou vitalitu a svěžest a je jedním z osvědčených přírodních prostředků pro omlazení těla, osvěžení mysli a udržení dobré kondice.

  Před vařením chřest svažte do svazků a vařte s hlavičkami nad vodou, aby se vařily v páře.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy