Lidský organismus se musí denně potýkat s množstvím škodlivých látek. Na boj s nimi je sice vybavený, ale jejich nápor neustále narůstá. Svět je škodlivých a toxických látek – toxinů – plný. Nacházejí se ve znečištěném ovzduší, v jídle i tekutinách. Každý den pronikají do našich orgánů a tkání, kde se postupně usazují, hromadí a poté způsobují neplechu. Boj s nimi je nutné podpořit i zevně. Tento proces se nazývá detoxikace neboli očista těla. Ideální dobou, kdy ji podstoupit, je přitom právě začátek jara.

ZMĚNA JÍDELNÍČKU

Detoxikace nezahrnuje pouze úpravu stravovacích návyků, ale jedná se o první a zásadní krok. Pro úspěšnou očistu organismu je vhodné alespoň na dva měsíce vyloučit z jídelníčku maso a uzeniny, mléko a mléčné výrobky, výrobky z pšenice, sladkosti a umělé polotovary. Dopřejte si lehká, netučná jídla. Jezte rybí maso, sójové výrobky, žitné a ovesné obiloviny, luštěniny, semínka, kvalitní oleje a samozřejmě hromadu zeleniny a ovoce. U chronicky nemocných osob se však doporučuje změnu jídelníčku projednat s ošetřujícím lékařem.

PRO STŘEVA A JÁTRA

Právě zelenina, ovoce, semínka a další zmiňované potraviny jsou důležité pro očistu tlustého střeva, které nejvíce trpí nánosem toxinů pocházejících z mléčných výrobků, masa a bílého pečiva. Společně se střevy je nutné vyčistit játra, která fungují jako „detoxikační továrna“ a pro správné fungování organismu jsou nejdůležitějšími orgánem. Pro detoxikaci jater je vhodná šťáva z červené řepy, extrakt z ostropestřce mariánského, z pampelišky nebo z petržele či kurkumy. Vedle správného výběru potravin je stejně důležitý pitný režim, který by se měl skládat z čisté vody, bylinných čajů a zeleninových a ovocných šťáv.

POTŘEBUJETE TO?

Trpíte-li některým z těchto příznaků, uvažujte o detoxikaci:

*
únava a nedostatek energie

*
deprese, pocity smutku a rezignace

*
podrážděnost, neklid, roztěkanost

*
nechutenství či nezvladatelná chuť na sladké, tučné a slané

*
trávicí a žaludeční potíže

*
zácpa, střevní virózy, plynatost

*
bolesti hlavy

*
kožní nemoci a alergie

*
zápach z úst a povlak na jazyku

*
nadváha