25. listopad 2017
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur

Pořizujete si lyžařskou výbavu? 5 tipů, které byste měli zvážit!

/
 • Pořídit si lyžařskou výbavu není levná záležitost.
  Pořídit si lyžařskou výbavu není levná záležitost. (Shutterstock.com)
  16. února 2017 ● 09:31
   

  Letošní zima je na rozdíl od těch předešlých bohatá na sníh a lyžařská střediska praskají ve švech. Možná tak přemýšlíte, jestli je dobré investovat do lyžařského vybavení nebo ne. Poradíme, na co při rozhodování myslet.

 • 1.

  Nová výbava

  Lažařské vybavení si člověk pořizuje s vidinou, že ho využije alespoň pár zim. Ale  pokud nejezdíte pravidelně každý rok na lyžování do zahraničí, kde je záruka sněhu jistá, musíte zvážit, jestli se vybavení pro lyžovačku v Česku vyplatí. Pořízení nové výbavy vás vyjde přibližně od 5 000 do 15 000 Kč za lyže, boty i helmu. Celková cena pak záleží zejména na kvalitě a značce vybavení.

  Pořídit si lyžařskou výbavu není levná záležitost.

 • 2.

  Výbava pro dítě

  Dětská výbava je specifická, protože vaše ratolest roste, takže lyže i oblečení vydrží tak dvě sezóny. „Důležité je koupit dítěti vhodnou velikost. Určitě se nevyplatí pořizovat výrazně větší výbavu, do které dítě doroste, protože by se kvůli špatně zvoleným velikostem mohlo na svahu zranit,“ upozorňuje odborník Tomáš Bělohlávek. Vybavení ale rozhodně nekupujte to nejlevnější. Vždycka na prvním místě tojí bezpečnost dítěte, a dále funkčnost a pohodlí vybavení. Navíc kvalitní výbavu můžete později i výhodně prodat.

  Pořídit si lyžařskou výbavu není levná záležitost.

 • 3.

  Bazarová výbava

  Levnější možností pořízení vlastní výbavy je nákup z »druhé ruky«, tedy bazarového zboží. Zde se můžete dostat až na poloviční pořizovací cenu než u nového vybavení. Cena se vždy odvíjí nejen podle značky, ale i podle stavu opotřebení výbavy. Čím je v lepším stavu, tím je dražší. Vždy se ale dostanete o několik desítek procent níže než u výbavy nové. Při této volbě je však otázka, jak dlouho výbava vydrží. Navíc na ní není záruka a pokud chcete snížit riziko pádu či zranění, zejména u dětí, raději volte jinou možnost.

  Pořídit si lyžařskou výbavu není levná záležitost.

 • 4.

  Rostoucí lyže

  Chytrým řešením, zejména pro děti, je pronajmout si lyže na celou sezónu. Navíc si vybavení můžete u většiny pronajímatelů v průběhu sezóny vyměnit za větší nebo lepší model. Zde se dostanete průměrně cca na 2 500 Kč za rok za pořízení celé výbavy. K ceně je potřeba připočítat ještě kauci při prvním pořízení, která se pohybuje zhruba od 1 500 Kč, ale je vratná, a pojištění celé výbavy, což je cca 200 Kč.

  Pořídit si lyžařskou výbavu není levná záležitost.

 • 5.

  Zapůjčení výbavy

  Pokud vyrážíte na hory jen jednou či dvakrát do roka na víkend, vyplatí se zapůjčit lyžařskou výbavu v půjčovně. Zde se ceny v tuzemských ski areálech za dětskou výbavu (lyže, boty, helma) pohybují zhruba od 180 do 250 Kč na den, u dospělého 250 do 350 Kč na den, záleží na velikosti a kvalitě lyžařského střediska. Výhodou je, že si výbavu můžete půjčit přímo na místě, a tudíž ušetříte také místo v autě. Tato varianta se vyplatí především u malých dětí, které rychle rostou.

  Zdroj: Rossignol, Sberbank

  Pořídit si lyžařskou výbavu není levná záležitost.

Autor: red

Témata

lyže výbava

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy