Nástrahy zmrzlinového pokušení

Při výrobě točených, případně kopečkových zmrzlin hodně záleží na poctivosti prodejce a na jeho zázemí. Točená zmrzlina v přívěsu tedy může lákat, ale vzhledem k riziku pomnožení a kvasinek si studenou pochoutku kupujte raději jen u prověřených zmrzlinářů a v provozovnách s dobrou hygienickou úrovní,
jinak riskujete minimálně střevní problémy. U balených zmrzlin existuje zase riziko špatného skladování. Rozmražená a pak znovu zmrzlá zmrzlina či nanuk se snadno poznají. Jednak nemají původní tvar, jednak se změní konzistence a chuť kazí drobné krystalky ledu. Takovou zmrzlinu můžete u prodejce reklamovat.

Čerstvé suroviny nebo prášek?

Spotřebitelé si někdy myslí, že točená zmrzlina je »domácí«, vyrobená z lokálních surovin, ovoce a čerstvého mléka. Točené zmrzliny se však většinou míchají z prášku, protože technologie výdeje použití některých surovin vylučuje. Použití čerstvých surovin je možné u zmrzlin balených nebo kopečkových, které se vyrábějí přímo v cukrárnách.

Proč točená chutná líp?

Češi si na balené zmrzlině rádi pochutnají, ale točená má svůj půvab a krásně se rozplývá na jazyku. Je to proto, že se točená zmrzlina dávkuje do kornoutů při ideální teplotě pro konzumaci, což je kolem –5 °C, kdy je směs plastická, příjemná a nejlépe se rozvine její chuť. Pokud si chcete stejně pochutnat i na balené zmrzlině, která je obvykle zchlazená na –18 °C, nebuďte nedočkaví a nechte ji chvíli »povolit«, pak si i na balené zmrzlině opravdu pochutnáte.

České chutě

Pokud jde o příchutě zmrzlin, nejsou Češi žádnými velkými experimentátory. Podle
manažera české značky zmrzlin Prima Lukáše Dědka jdou nejlépe na odbyt klasické příchutě jako vanilková, čokoládová, oříšková a jahodová, bodují také
maliny a nejnověji i borůvky.

Balenou zkontrolujte

„U těch, které mají průhledné víčko, zkontrolujte, zda neuvidíte námrazu. Pokud ano, je pravděpodobné, že podobně narušené budou všechny zmrzliny v boxu. Také si přečtěte složení. Je-li z mléčných složek zastoupena jen syrovátka, zmrzlina není kvalitní,“ říká Lukáš Dědek. „Sledujte taky poměr objemu a váhy výrobku. Pokud je rozdíl velký, zmrzlina je hodně našlehaná a platíte za vzduch.“