Nachlazení se projevuje zánětem horních cest dýchacích, škrábáním v krku, rýmou a teplotou do 38 stupňů. Podle praktické lékařky Jany Vojtíškové ale Češi tato virová onemocnění často přecházejí. „Řada pacientů běžně chodí do práce a nemyslí na to, že nemoc roznáší dál,“ upozorňuje Vojtíšková.

Donutí vás ulehnout

Jak poznáme, co nám vlastně je? „Pokud budete mít chřipku, pravděpodobně vás bude muset k doktorovi někdo doprovodit a léky vám vyzvednout,“ vysvětluje lékařka Miluše Kotalíková. Podle ní chřipka zaútočí náhle a nemocného úplně ochromí vysokými horečkami. „Prostě vás bolí celý člověk. Máte až čtyřicítky, zimnici, třesavku, úporný kašel, bolí vás svaly a klouby. Celkově jste velmi unavený,“ vysvětluje Kotalíková s tím, že s pravou chřipkou nemocný téměř vždy ulehne.

Jak se chránit

  • Myjte si ruce častěji než jindy
  • Berte tablety, které posilují imunitu
  • Vyhněte se masovým akcím
  • Pokud to jde, nejezděte přeplněnými autobusy, metrem, výtahy
  • Nechte se očkovat

Do postele raději i s rýmou a kašlem!

Nachlazení může nemocný zvládnout bez lékařské pomoci. „Měl by hodně pít. Horečku, zánět a bolesti svalů tlumit léky s účinnou kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin) a vitaminem C,“ radí lékařka Vojtíšková a doporučuje: „Přesto by nemocný měl aspoň na pár dní ulehnout. Nachlazení tak rychleji odezní.“

Chřipka není nachlazení
Autor: Infografika Blesk

Pro a proti očkování: 3 otázky pro epidemiologa Jana
epidemiolog Jan Kynčl
Autor: archiv Blesku
Kynčla ze Státního zdravotního ústavu

* Proč se Češi tak málo nechávají očkovat?

„Chřipka bohužel není vnímána jako závažné onemocnění a proto je podceňována, dokonce i mezi zdravotníky. Chybou je i to, že praktičtí lékaři či specialisté často pacientovi nedokáží vysvětlit, proč je zrovna pro něj očkování vhodné.“

* Proč doporučujete se dát očkovat proti chřipce?

„Protože poskytuje ochranu proti chřipce a proti častým komplikacím, které s ní souvisí. U seniorů nebo chronicky nemocných by očkování mělo být samozřejmostí. U zdravých dospělých má také význam, neboť snižuje nemocnost a absenci v práci, tedy i ztrátu na výdělku. Navíc právě tato skupina osob (společně s dětmi) jsou ti, kteří chřipku přinášejí domů.“

* Kdy se dát očkovat?

„Ideální čas na očkování proti chřipky je na podzim, před sezonou chřipky. Nejvhodnější období je právě nyní. Ochrana po očkování začne zhruba za 2 týdny, takže není vhodné to příliš odkládat.“

 

Fotogalerie
1 fotografie