Artróza patří mezi civilizační choroby. Na jejím vzniku se významnou měrou podílí životní styl. Bohatá a tučná strava, která způsobuje obezitu, nedostatek kvalitního pohybu, nebo naopak nepřiměřená či jednostranná fyzická zátěž.

Jak se nemoc projevuje

V počátečním stádiu je kloubní chrupavka méně pružná. V jejím hladkém povrchu se tvoří drobné štěrbiny, které se časem prohlubují až ke kosti. Drobné úlomky chrupavky se uvolňují do kloubního prostoru. Dochází k poškození měkkých částí (vazů). Struktura chrupavky se mění, později dochází k tvorbě kostěných výrůstků. Nejčastěji jsou postiženy kolena, kyčle a ramena.

Novinka v léčbě

Většinu z nás jednou čekají problémy spojené s artrózou a bolestmi kloubů, někoho dříve, někoho později. „Nyní existují i neinvazivní metody, které dokáží významně pomoci při léčbě artrozy. Především v prevenci rozvoje artrozy, zpomalení procesu poškození chrupavky v ranných stadiích, pomoci ve zlepšení hybnosti a úlevě od dlouhodobých bolestí,“ říká doktor Dalibor Zeman z říčanského Centra zdraví u Bílého lva. Podle něj se v současné době objevila léčebná novinka - biologická metoda Orthokine. Ta využívá přirozený regenerační potenciál vlastní pacientovy krve.

Co je Orthokine

Biologická metoda léčby pohybového aparátu využívající molekulární vlastnosti vlastního krevního séra. U nás se používá zhruba dva roky. Tato metoda využívá k léčbě vlastní biologický materiál – krevní sérum, které se získá kultivací a zpracováním pacientovy žilní krve. Poté se aplikuje do příslušného kloubu 1-2x týdně

Co umí tato metoda

1. Působí protizánětlivě, snižuje bolest a zánět v kloubu

2. Regeneruje postižené místo

3. Podporuje tvorbu kolagenové síťky v místech, kde je přirozená regenerace výrazně snížená nebo chybí zcela

Jaké jsou účinky léčby

Podle Dalibora Zemana z říčanského Centra zdraví u Bílého lva tato metoda zmírňuje bolest, zlepšuje pohyblivost a zabraňuje poškození kloubu. „Po šesti aplikacích Orthokine dochází prvních šest týdnů ke snížení zánětu s poklesem bolestivosti (90-95%), sníží se kloubní ztuhlost a zlepší pohyblivost (až 80%). Prvních šest měsíců dochází k regeneraci chrupavky a zmírnění kloubních obtíží o více než 30% u téměř všech pacientů. U více než poloviny pacientů přetrvává zlepšení nemoci i po dvou letech,“ tvrdí Zeman.

Pro koho je metoda vhodná

1. Pro pacienty, kteří mají diagnostikovanou artrózu velkých kloubů (ramena, kolena, kyčle) i drobných kloubů rukou a nohou

2. Pro ty, kteří trpí bolestí bederní, hrudní, krční páteře, výhřezy plotének, atd.

4. Pro osoby po zlomeninách, operacích kolen, ramen atd.

5. Pro nemocné se svalovou rupturou, záněty šlach včetně Achillovy šlachy

Kolik tato léčba stojí?

Tato léčebná metoda bohužel není hrazena ze zdravotního pojištění. Pacient si ji hradí sám. Celá kúra (odebrání krve, zpracování do injekcí a aplikace) stojí 30 000 Kč.

Zdroj www.artroza.biz, www.klouby.com