Fungovat bude sKarta jako běžná platební karta. Lidé, kterých se zavedení této novinky týká, tak budou mít nově zřízený technický účet v České spořitelně, na který jim budou chodit jen jejich sociální dávky. Zřízení i vedení účtu je bezplatné. Peníze z účtu si budou lidé moct vybrat právě pomocí sKarty.

Karta bude pro všechny také zadarmo, stejně jako jeden výběr z bankomatu nebo provedení jednoho platebního příkazu pro každou dávku. Kdo bere více dávek, bude mít zdarma tolik výběrů nebo platebních příkazů, kolik má druhů dávek.

S sKartou bude možné také platit v obchodech a přeposílat z ní peníze na jiný účet. Kromě toho bude sKarta fungovat i k identifikaci, takže bude nutné nosit ji s sebou na úřad práce. 

Kdo ale má k bankomatům nebo placení kartou odstup, může stále dostávat peníze složenkami. Zadarmo to ale bude jen do konce roku. Od roku 2013 si už poštovné bude hradit sám. Stát by tím měl ušetřit přibližně 250 milionů korun.

Výzvu k vyzvednutí »své« sKarty už dosud dostalo prvních několik tisíc lidí. A protože zkušební provoz proběhl bez problémů, jen během září karta doputuje k 50 000 lidí. Do konce roku pak výzva k vyzvednutí sKarty přistane v téměř půl milionu schránek, další desítky tisíc budou vydány příští rok.

Kdo sKartu dostane

Do konce letošního roku dostanou sKartu všichni, kteří pobírají:

Tak bude vypadat novinka v sociálních dávkách - sKarta
* Rodičovský příspěvek

* Přídavek na dítě

* Příspěvek na bydlení

* Dávky v hmotné nouzi

* Dávky pro osoby se zdravotním postižením

* Podporu v nezaměstnanosti

a další dávky kromě nemocenské a důchodu

sKarta v číslech

* Každý desátý člověk bude sKartu vlastnit

* Už ji má několik tisíc lidí

* Během září ji dostane dalších 50 000 lidí

* Do konce letošního roku ji dostane půl milionu lidí

* Příští rok přijde výzva k vyzvednutí karty ještě desítkám tisíc lidí

* Lidé sKartu dostanou zadarmo

* Stát díky sKartám ušetří 250 milionů korun

CHAT S ODBORNÍKEM

Náměstek Generálního ředitele Úřadu práce ČR Martin Žárský
Kdo dostanete sKartu? Kolik jich stát rozdá a kolik to bude stát? Na vše o sKartách se můžete ptát náměstka generálního ředitele Úřadu práce ČR Martina Žárského. Na chatu bude v úterý 11. září od 15. do 16. hodiny. Své dotazy můžete posílat už teď na www.blesk.cz/chat.