Informoval o tom pondělní deník Právo s odvoláním na generálního ředitele společnosti MasterCard Europe pro ČR a Slovensko Briana Langa.

"První obchodníci začnou používat bezkontaktní technologii PayPass ve druhé polovině letošního roku," řekl Právu Lang. Kteří to budou, firma oznámí během druhého čtvrtletí.

PayPass může být součástí jakékoliv čipové karty MasterCard nebo Maestro, která je kromě čipu vybavena i rádiovou anténou. Při platbě takovou kartou do zhruba 400 až 500 korun ji stačí pouze přiložit ke speciální čtečce a je zaplaceno. Není potřeba dávat kartu pokladní, protahovat ji čtečkou, podepisovat se ani zadávat bezpečnostní kód PIN. "U větších nákupů nad 500 korun bude zapotřebí PIN zadat," doplnil Lang.

PIN už jen jednou za čas

Jedním z bezpečnostních prvků systému je automatická žádost o vložení PIN kódu v případě několika po sobě následujících transakcí, a to bez ohledu na výši nákupu. Pro obchodníky bezkontaktní technologie zjednoduší manipulaci s hotovostí, hlavně s mincemi, při placení nízkých částek.

Podle Langa by bezkontaktní platby měly do konce roku spustit minimálně tři významné společnosti, které mají v ČR v součtu více než 60 prodejen. Do konce příštího roku by se na českém trhu mohla ve spolupráci s bankami a obchodníky postupně rozšířit nejen technologie MastarCard PayPass, ale i podobný systém payWave, který provozuje konkurenční společnost Visa.

MasterCard chtěl PayPass zavést v Česku už v roce 2008, teprve nyní se mu však podařilo přesvědčit první banky, které platební karty v tuzemsku vydávají, o výhodách této technologie.