Rodina z Konstantinových Lázní se rozhodla, že potřebuje peníze na splacení starších dluhů a na rekonstrukci nemovitosti. Oslovila proto úvěrovou firmu, která jim předschválila úvěr ve výši 500 tisíc. Vidina těchto peněz ale vedla k tomu, že se do dalších smluv představitelé rodiny ani nepodívali a vše podepsali. Ve smlouvě však bylo uvedeno, že si půjčují jen 285 tisíc. Splátky přitom dosahovaly obdobné výše, jako by si půjčili celých 500 tisíc korun!

Rodina se časem rozrostla o další členy domácnosti a některé splátky proto už nezvládala splácet včas. Rozjela se dluhová spirála, jejímž výsledkem bylo, že mladá rodina přišla o svůj rodinný dům.

Dluhová hororová past ale tím rozhodně neskončila. Kvůli pokutám a smluvním sankcím dluh ještě výrazně narostl, zbývalo jim doplatit dalších 660 tisíc korun. Na manžela, který má dvě práce a živí celou rodinu, je proto vyhlášena exekuce.

Smlouvy se mají číst

Rodina se dopustila několika vážných přešlapů proti finanční gramotnosti. Vůbec především neřešila, co podepisuje a nechala se zlákat předschváleným úvěrem. A nepřečetla si ani podmínky půjčky – tedy jaké jsou zde poplatky či jaká je RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Byla pro ně atraktivní jen vidina toho, že jim někdo půjčí vysoký objem peněz.  

Tento příklad tak dokládá, že nezodpovědný přístup k dluhům může vést velmi záhy k problémům s jejich splácením. Výsledkem poté bude, že lze přijít i o střechu nad hlavou.

Každou smlouvu, kterou podepisujete, si proto důkladně přečtěte. Čtěte: Chcete si půjčit? Nesledujte jen úrokovou sazbu, ale především podmínky ve smlouvě

Pokud smlouvě nerozumíte, pak se podpisu vyhněte do té doby, než se na ní podívá odborník - nejlépe někdo s právním vzděláním, kdo se pohybuje v oblasti finančnictví a všechna úskalí vám detailně vysvětlí. Půjčujte si od seriozních, institucí, které jsou regulovány Českou národní bankou. Přečtěte si, jak vybrat důvěryhodnou finanční instituci a vyhnout se lichvářům v článku: Nenechte se lapit lichvářem. Na co si dát při půjčce pozor?  

Rádi byste se dozvěděli více rad a tipů, jak nenaletět podvodníkům? Čtěte zde.