Česko prožívá obrovskou vlnu reklamních kampaní na mikropůjčky. Denně jsme jimi bombardováni v těch nejdražších a nejatraktivnějších vysílacích časech. Nebankovním společnostem se tyto kampaně vyplatí. Půjčky totiž poskytují na velmi krátké období, zpravidla měsíc a mají velmi vysokou roční procentuální sazbu nákladů (RSPN).

A zdaleka nejvíce problematické je vzít si těchto půjček hned několik. Pak nejen o nich ztrácíte přehled, zároveň je nejste schopni splácet kvůli vysokým úrokům.

Odborníci varují, že se jedná o obrovský prohřešek proti finanční gramotnosti. Řada klientů se totiž dostane do situace, kdy není schopna splatit půjčku ve velmi krátkém období a jsou nuceni si vzít novou půjčku. Dostávají se proto pomalu do dluhové pasti, ze které je jen obtížná cesta zpět.  

Drahým mikropůjčkám se proto vyhýbejte. Pokud potřebujete finanční rezervu na neočekávané výdaje, například na rozbitý spotřebič nebo na opravu auta, které vás dopravuje do práce, pak se vám hodí finanční rezerva. Adekvátní je proto šetřit si, začít můžete i s malou částkou. V případě, že vlastní rezervu nemáte, pak můžete využít Peníze na klik od České spořitelny. Jedná se o úvěrovou rezervu s výhodným úrokem 16,9 procent, kterou máte předschválenou k vašemu účtu. Splácíte pak jedině v případě, že se rozhodnete z ní čerpat. Jediným poplatkem je 50 korun za čerpání, jinak je vedení a uzavření půjčky zdarma. Po zlepšení finanční situace můžete celou půjčku uhradit bez jakýchkoliv poplatků a mít tak finanční rezervu znovu k dispozici.

Lákadla mikropůjček. Přečtete si, na které finty si dát pozor:

Půjčíme vám, bonita nás tolik nezajímá

Varováním by vám mělo být to, že zatímco banka vám nepůjčí, tak nebankovní společnost se půjčovat nezdráhá. Přitom podle zákona o spotřebitelském úvěru musí společnost zodpovědně ověřit vaši úvěruschopnost.

První půjčka zdarma

Společnosti se snaží klienta nalákat například na první půjčku zdarma. Jenže už s jednou půjčkou se stáváte součástí obrovského marketingového kolosu dané firmy, která udělá vše pro to, abyste si vzal další půjčku. Bude vás bombardovat proto nejrůznějšími „akčními půjčkami“, které však už zpoplatněné budou. Nebo může váš kontakt prodat jiné společnosti pro další marketingové aktivity.

Zdánlivě lákavá mikropůjčka

Nebankovní společnost také nemusejí vydělávat jen na samotné půjčce. Může vám například ztížit úhradu s tím, že každou splátku bude nutné uhradit na jiný bankovní účet. A pokud neuhradíte správně, pak si naúčtují vysokou pokutu. Nejrůznější kličky, které neseriózní společnosti využívají,  jako klient zpočátku jen velmi těžko objevíte. Řešením je proto se mikropůjčkám zcela vyhnout. 

Rádi byste se dozvěděli více rad a tipů, jak nenaletět podvodníkům? Čtěte zde.