Vyražte v zimě za teplem: Rady a tipy na cestu

Kam si vyrazit v zimě za teplem?

Kam si vyrazit v zimě za teplem?
Foto: Profimedia.cz, scom

5. listopadu 2011 | 05:00

Na 120 tisíc českých turistů vycestovalo loni v zimě do exotických krajin, a letos cestovní kanceláře očekávají obdobně vysokou cifru. Desítky tisíc Čechů se vypraví do Thajska, na Kubu a také stále oblíbenějších Spojených arabských emirátů nebo do Keni. Z bližších zemí to bude zejména Egypt a Kanárské ostrovy.

Sezona zájezdů za exotikou je od listopadu do března, kdy je v Česku chladno a v dalekých krajích se naopak teploty drží okolo 30 °C. Charterová letadla budou létat do vzdálených zemí, kam se cestuje 10 i více hodin, přímými lety. „Cestovní kanceláře však nebudou nasazovat velká letadla s dálkovým doletem bez mezipřistání, nýbrž menší stroje, které potřebují mezipřistání na dotankování paliva,“ říká Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

„I když se velké letadlo do ČR nepodařilo dostat ani letos, nabízíme klientům přestupy z Prahy na velká komfortní letadla do Karibiku a Thajska,“ říká Petr Šatný, marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria. „Lety na sebe plynule navazují a komfort těchto velkých letadel je nesrovnatelný,“ dodává.

Emiráty na vzestupu

V zimě k moři se ale z Česka létá i do bližších letovisek, oblíbený je například Egypt či Kanárské ostrovy, kde je relativně teplo, a zájezdy jsou až o 20 procent levnější než v červenci a srpnu. „V minulosti velmi oblíbené Tunisko v současnosti pociťuje velký úbytek klientů a rovněž Egypt se bude muset prokázat jako politicky stabilní, aby to jeho zimní turistickou sezonu podobně neovlivnilo,“ domnívá se Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy Asociace cestovních kanceláří České republiky.

„Stále oblíbenější ale budou Spojené arabské emiráty, kde národní dopravce ČSA nově otevřel pravidelnou linku do Abú Dhabí, a dá se předpokládat, že to bude jeden z hitů letošní zimy,“ říká Papež.

Pozor na víza

Pokud plánujete odjet za teplem, zjistěte si rovněž, jaké potřebujete cestovní formality, zvláště pak víza, i když mnoho kanceláři je zajišťuje automaticky. „Pro cestovní kancelář je jednodušší vízovou povinnost vyřešit na nadnárodní úrovni, než aby si každý klient o ně žádal individuálně,“ říká Lenka Stehlíková, mluvčí ITS Billa Travel. „Co se týká cestovního pojištění, i tuto službu nabízíme. Některé státy doložení pojištění vyžadují. Například na Kubu by klient bez pojištění nebyl vůbec vpuštěn. Je pak na něm, zda využije našich služeb nebo zda si vše zajistí sám,“ dodává.

„Jak víza, tak pojištění za poplatek klientovi zajistíme, ale například v Dominikánské republice nebo Keni si jej klient zaplatí sám při vstupu do země přímo na letišti,“ potvrzuje Tomáš Brejcha z Čedoku. Doporučení na cesty a aktuální dění v jednotlivých státech mohou všichni občané naleznout také na stránkách ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz).

Zájezdy zdražují až na dvojnásobek

Pro ty, kteří nechtějí péct cukroví, shánět kapra a vůbec se podílet na vánočním shonu, je tu možnost odjet na svátky do teplých krajin. Thajsko, Kuba, Keňa, Zanzibar nebo Dominikánská republika. To jsou vánoční a silvestrovské top destinace pro letošní rok. Právě termín okolo Vánoc a Nového roku bývá turisty tím nejvyhledávanějším.

„Silvestr je zdaleka nejžádanějším termínem a cena v rámci jedné destinace se může vyšplhat až na dvojnásobek. Za vysokou cenu mohou především ubytovací kapacity. Některé jsou až rok dopředu vyprodané,“ říká Tomáš Brejcha z Čedoku. „Tyto termíny jsou vyhledávány klientelou, která na svátky odlétá do exotiky každoročně. Rezervují se také aspoň 4 až 5 měsíců dopředu,“ sděluje Lenka Stehlíková z ITS Billa Travel.

Jedná se rovněž o dražší kategorii zájezdů, poněvadž v ceně jsou různé akce. „Řada hotelů uplatňuje speciální příplatky za vánoční a silvestrovský program nebo večeři, ačkoliv hlavní roli v navýšení ceny hraje atraktivní termín,“ potvrzuje Jan Koláčný z Exim tours. „Vánoce na Kanárských ostrovech pořídíte pro rodinu za cca 50 tisíc korun. Pokud tam ale poletíte v březnu, zaplatíte o třetinu méně,“ uzavírá Stehlíková.

Tabulka

Autor: str, rav

Kauza David Rath

- přečtěte si vše o jeho zatčení, obvinění z korupce, úplatku a nalezených milionech.
Sdílej na facebooku
reklama

Další související články

Diskuse (Komentářů: 4) Přidat názorPřidat názor

cinderella: na Floride je take 30C .. a velmi nizke ceny hotelu, potraviny zhruba stejne drahe jako v cesku (06. 11. 2011 23:44)

sores:  Nikdy jsem soudruh nebyla,to tak ještě,ale ty současné kapitalisti jsou bohužel před revolucí soudruzi,akurát jsou přejmenované. V příští životě taky vstoupím do politiky a naučím se krást,potom budu moct jezdit na takové dovči.Česko je rozkradené(rusákům)a korupce roste o 106.Životní úroveň,svrab a neštovice pro postivé a slušné lidi. (05. 11. 2011 12:44)

abstergo: Běž si postěžovat na stranickou schůzi, soudruhu. (05. 11. 2011 11:01)

sores:  Tak takové nabídky zájezdů jsou pouze a jedině pro zlodějskou skupinu lidí a naší úžasnou korupční vládu, pro normální pracující lidi ve fabrice s průměrným platem ani náhodou. (05. 11. 2011 10:44)

Zobrazit celou diskusi

reklama

ikona

Nejnovější články z kategorie

Severní Dalmácie je ráj kempařů

Severní Dalmácie je ráj kempařů

Stále jen kolem 1000 km autem z Česka, za dobrou cenu a s příjemnou středomořskou atmosférou. To je další část Chorvatska zvaná Severní Dalmácie.…celý článek

Seriál Chorvatsko: Makarská nejsou jen přeplněné pláže

Seriál Chorvatsko: Makarská nejsou jen přeplněné pláže

Střední a jižní Dalmácie, to je okolí Splitu, oblast Dubrovníku a hlavně pak pověstná Makarská riviéra. Když se zeptáte turistů, proč jezdí…celý článek

Fotosoutěž Blesk.cz: Nejhezčí Češka na chorvatské pláži

Fotosoutěž Blesk.cz: Nejhezčí Češka na chorvatské pláži

Seriál věnovaný nejoblíbenější denstinaci českých turistů Chorvatsku startujeme šesti důvody, proč vyrazit právě sem. Ukážeme vám, jak a za kolik to…celý článek

ikona

Související kategorie

Bárta na soud nečeká a už je zpět: Chtějí ho za předsedu!

Bárta na soud nečeká a už je zpět: Chtějí ho za předsedu!

Za uplácení mu soud napařil 18 měsíců podmínku, Vít Bárta (38) ale při čekání na odvolací rozsudek nezahálí. Po pěti týdnech pozastaveného…celý článek

Počasí

Dnes
Zítra
Pozítří
Počasí podrobně
ikona

Peníze

Odměny rostou! Nejvíc ale šéfům...

Odměny rostou! Nejvíc ale šéfům...

Dostáváte odměny? Pak patříte do šťastné skupiny a vyplatí se vám v zaměstnání vydržet. Podle průzkumu Platy.cz vloni nějaké…celý článek

ikona

Auto

Vyhrajte vůz KIA Cee'd: 5. kolo soutěže Nejlepší český řidič

Vyhrajte vůz KIA Cee'd: 5. kolo soutěže Nejlepší český řidič

Už jen dvakrát můžete soutěžit se Světem motorů o nové auto v hodnotě 300 000 Kč. Nepropásněte příležitost užít si semifinálové…celý článek

Zprávy z Vašeho okolí

ikona

Top články na Blesk.cz