„Nákup vozu přes inzerát od neznámé osoby je tím největším rizikem,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA a vysvětluje: „Při takovém způsobu nákupu totiž nikdy nevíte, zda původní majitel nezatajil nějakou závažnou skutečnost.“

Podle Foltýna je jedním z největších rizik zatajení skutečného technického stavu vozidla. Na ulici totiž nelze detailně prověřit všechny důležité komponenty tak, jak to je možné ve značkovém autobazaru s kvalitním servisním zázemím.

Dalším problémem může být nemožnost prověřit vozidlo v databázích, aby se zjistilo, zda není například předmětem exekuce nebo zda není zastaveno ve prospěch nějaké finanční společnosti.  Velké autobazary si platí přístupy do různých databází a jsou tak schopny zjistit nejen zda se vozidlo nenachází v exekuci, ale také například to, zda není v seznamu odcizených vozidel.

Problematickým bodem při nákupu vozu přes inzerát může být také smlouva. Podle Foltýna z Auto ESA je smlouva mnohdy nevyvážená a zatajuje skutečný technický stav vozu. Velmi nebezpečná je formulace „vozidlo se prodává, jak leží a stojí.“ „Tato formulace velmi stěžuje případnou reklamaci, protože de facto říká, že nový majitel kupoval vůz ve stavu, o kterém byl seznámen.“

V případě, že se přesto rozhodnete nakupovat vůz od neznámého majitele, radí Foltýn následující:

  • Nechte si vůz řádně a podrobně předvést
  • Trvejte na dlouhé zkušební jízdě, kdy i vy sami budete řídit
  • Nechte vůz zkontrolovat ve všech dostupných databázích – i těch placených
  • Vezměte si s sebou automechanika nebo trvejte na prohlídce vozu v autorizovaném servisu. Jedině tam mohou nahlédnout do servisních databází a dohledat historii vozu včetně stavu ujetých kilometrů
  • Pamatujte, že je-li vůz nabízen za podezřele výhodnou cenu, nemusí být vše v pořádku

Trvejte na sepsání smlouvy, ve které bude podrobně popsán technický stav vozu