Kapka alkoholu za volantem? Možná bez trestu

Silniční kontrola, ilustrační foto

Silniční kontrola, ilustrační foto
Foto: ČTK

24. června 2010 | 10:52

DISKUZE: Senát navrhl zrušit bodový trest za malé překročení rychlosti, za naměření alkoholu do 0,3 promile nebo nezapnutí světel u auta. Přibude kvůli tomu nehod?

Pokud by návrh novely zákona prošel sněmovnou, nehrozila by řidičům za malé množství alkoholu v krvi nebo malé překročení rychlosti ztráta bodů. Za trestuhodné nepovažují zákonodárci ani nezapnutí světel.

Senát chce zpřísnit naopak trest za nepřipoutání se bezpečnostními pásy a ohrožení jiných účastníků provozu. Návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích nyní dostane k posouzení sněmovna.

Jak se mají změnit body podle senátorů

Přestupek

Teď

Nově

Překročení rychlosti v obci max. o 5 km/h a mimo obec max. o 10 km/ h 2 0
Alkohol do 0,3 promile 3 0
Nesvícení přes den 1 0
Neoprávněná jízda ve  vyhrazeném pruhu 1 0
Použití mobilu za jízdy 3 2
Jízda bez posudku o zdravotní způsobilosti u starších řidičů 5 0
Jízda po zadržení řidičáku 6 7
Porušení zákazu předjíždění 6 7
Otáčení a couvání na dálnici 6 7
Ohrožující přejíždění mezi pruhy 3 5
Jízda dítěte bez sedačky či pásu 2 4
Jízda dospělého  bez pásu 2 3
Ohrožení chodce např. při vjíždění na silnici 4 5
Vjíždění na železniční přejezd přes zákaz 6 7
alkohol nad 0,3 promile 6 7

Další změny:

✔ povinná refl exní vesta při nouzovém zastavení mimo obec

✔ zrušení stotisícové hranice škody pro přivolání policie k dopravní nehodě

✔ povinnost podstoupit psychologické vyšetření řidiče, který přišel o řidičák a žádá o jeho vrácení

✔ zákaz jízdy kamionů v levém jízdním pruhu na dvouproudé dálnici nebo rychlostní silnici v době dopravní špičky (od 6:00 do 9:00 a od 15:00 do 18:00)

✔ právo policie zadržet na 48 hodin vozidlo, které by se na silnici účastnilo tajného závodu

Miminko zemřelo při srážce s náklaďákem

Miminko zemřelo při srážce s náklaďákem

Smrtí děvčátka (6 měsíců) skončila vážná dopravní nehoda u Žlutic na Karlovarsku. Řidič nákladního automobilu vjel do protisměru a čelně se srazil…celý článek

Diskutujte
Ztratí kvůli zmírnění trestů řidiči zábrany? Jen malé překročení rychlosti může způsobit, že automobil nezastaví před přechodem, ale až za ním. Stejně tak unavený řidič po nočním popíjení může mít ráno v krvi "už jen" 0,3 promile alkoholu, ale za volant by ještě sedat neměl. Považujete návrh senátu za správný? Je stávající zákon zbytečně přísný nebo kvůli novele přibude nehod? Napište nám svůj názor v diskuzi.
Autor: ČTK, pes, Oldřich Tichý

Kauza David Rath

- přečtěte si vše o jeho zatčení, obvinění z korupce, úplatku a nalezených milionech.
Sdílej na facebooku

Komerční sdělení

Diskuse (Komentářů: 23) Přidat názorPřidat názor

panalev: Přesně, souhlasím a nejvíc se děsímkombinace léků a alkoholu i v malém množství a zbytkového alkoholu! (25. 06. 2010 14:02)

beruska07: Já jsem pochopila, že je to pro mě. A můžu vám s čistým svědomím napsat, že jsem nepřipoutaná přežila bez jakéhokoliv zranění tři mnou nezaviněné právě ty malé nehody ve městě, které vy popisujete. Jednou šlo o náraz zezadu,ten byl velmi nepřijemný, jelikož byl nečekaný a tvrdě mě vmáčknul do sedadla, takže pásy by byly stejně na nic, dvakrát šlo o čelní náraz, který jsem díky dobrému postřehu ustála v pohodě zapřením o volant. A stále trvám na tom, že budu raději riskovat zlomená žebra, než to co popisuji ve včerejším příspěvku. (25. 06. 2010 11:11)

wrunx: pardon, se to nějak nazapojilo do správného vlákna... no což. :-/ (25. 06. 2010 06:12)

wrunx: svěděctví manžela, ale řekl bych že jste stejně nepochopila oč jde. Při rychlostech nad 60 už jde o život vždycky, tam nějaká účinná pasivní ochrana z prostě fyzikálních důvodů nejde. Při srážce ve velké rychlosti půdobí pás stejně destruktivně jako cokoli jiného, s tím se nic nenadělá. Ale pořád máte nějakou šanci, že se podaří vektory nárazu maličko odklonit a pak ten pás zajistí, že si ve zbylém setrvačném momentu nerozmlátíte žebra a hlavu o volant nebo palubní desku. Je to pro někoho možná paradoxní, ale pás prokáže největší služby právě při jízdě městem, kdy si leckdo myslí že případnou srážku při malé rychlosti "udrží". Myslí si to až do okamžiku kdy se mu to stane, pak už ne. Takže já naopak jezdím vždy s pásem (25. 06. 2010 06:11)

madfox1: musi tam byt krasne...ale az te nekterej z tech o kterych pises napali,budes mluvit jinak.Pokud te ovsem nezabije... (25. 06. 2010 01:00)

Zobrazit celou diskusi

reklama

ikona

Nejnovější články z kategorie

Vyhrajte vůz KIA Cee'd: 5. kolo soutěže Nejlepší český řidič

Vyhrajte vůz KIA Cee'd: 5. kolo soutěže Nejlepší český řidič

Už jen dvakrát můžete soutěžit se Světem motorů o nové auto v hodnotě 300 000 Kč. Nepropásněte příležitost užít si semifinálové klání a ještě…celý článek

Autem do obchoďáku? Pozor na pravidla!

Autem do obchoďáku? Pozor na pravidla!

Na silnicích a v ulicích to mají řidiči snadné. Platí tu jasná pravidla. Jak je to ale na parkovišti hypermarketu?  celý článek

4. kolo 10. ročníku soutěže Nejlepší český řidič: Vyhrajte vůz KIA Cee'd

4. kolo 10. ročníku soutěže Nejlepší český řidič: Vyhrajte vůz KIA Cee'd

Pobavit se a ještě vyhrát nové auto můžete jen se Světem motorů. Stačí poslat SMS se správnou odpovědí a probojovat se až do finále.  celý článek

ikona

Související kategorie

Bárta na soud nečeká a už je zpět: Chtějí ho za předsedu!

Bárta na soud nečeká a už je zpět: Chtějí ho za předsedu!

Za uplácení mu soud napařil 18 měsíců podmínku, Vít Bárta (38) ale při čekání na odvolací rozsudek nezahálí. Po pěti týdnech pozastaveného…celý článek

Počasí

Dnes
Zítra
Pozítří
Počasí podrobně
ikona

Peníze

Odměny rostou! Nejvíc ale šéfům...

Odměny rostou! Nejvíc ale šéfům...

Dostáváte odměny? Pak patříte do šťastné skupiny a vyplatí se vám v zaměstnání vydržet. Podle průzkumu Platy.cz vloni nějaké…celý článek

ikona

Auto

Už jste našli svůj poklad?

Už jste našli svůj poklad?

Geocaching je hra, při níž se hledají ukryté poklady. Můžete za nimi vyrazit do blízkého okolí i do neznáma při zahraniční dovolené.…celý článek

Zprávy z Vašeho okolí

ikona

Top články na Blesk.cz