Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C

Žiji s tyranem. Kdo mi pomůže?

Proč poškozované ženy v tak psychopatickém vztahu zůstávají?
31. května 2010 | 15:49

Domácí násilí nemusí mít být jen facky, bití, škrcení. Do stejné kategorie spadají i různé formy zastrašování, sexuálního zneužívání, ponižování. Despota je velmi vynalézavý. Leckdy nečekaně střídá chvíle pohody s peklem na zemi. Je vyčerpávající s ním žít a je velmi těžké jej opustit. Ale jde to. I když spousta žen v takové vysvobození nedoufá.

Bránění v navštěvování rodiny, přátel, sledování telefonátů. Izolování od okolního světa, neposkytování financí rodině. Fyzické i psychické poškozování. Týrání všeho druhu, utrpení bez hranic. Ze studie Sociologického ústavu AV ČR a Filozofické fakulty UK vyplývá, že kolem osmatřiceti procent žen zažije některou z forem domácího násilí. Číslo se opírá o šetření na vzorku tří tisíc respondentek ve věkové kategorii osmnáct a více let.

Otázkou je, proč poškozované ženy v tak psychopatickém vztahu zůstávají. Odpověď je stále stejná. Bez ohledu na emancipaci. Chtějí dětem zachovat úplnou rodinu. Partnera i přes těžké ústrky stále milují. Omlouvají jeho chování, hledají chyby u sebe. Nebo se bojí, že na ně vztáhne ruku, ohrozí děti, přijdou o finanční jistoty. Cyklus domácího násilí je navíc proměnlivý. Chvilky líbánek střídá útok. Boj a usmiřování. Stále dokola. Takový koloběh leckdy trvá léta a pauzy mezi pohodou a agresí se zkracují. Otálet s řešením je nebezpečné.

Bohužel čím víc žena v takovém vztahu setrvává, tím víc je bezprizornější. Nevěří si, přestává rozeznávat, co je a není normální. A mnohdy ve své zmatenosti neví, kam by se měla obrátit. Má pocit, že jí není pomoci. Ale řešení existuje. Nejlepší je obrátit se na nějakou z organizací. Je tu ROSA , La Strada, Bílý kruh bezpečí, Psychosociální centrum Acorus, Pro Fem. Chce to pouze odvahu, vůli změnit peklo v lepší a klidnější budoucnost.

Fakta děsí, statistiky varují

Organizace Rosa má s krutým zacházením na ženách dlouholeté zkušenosti. Poskytuje poradenství, provozuje azylový dům na utajené adrese i telefonickou krizovou linku. Z výpovědi dvě stě šesti týraných žen, které se na ni v loňském roce obrátily, vyplývají tato suchá fakta: jedenaosmdesát z nich zažilo bití pěstmi, třicet šest bylo napadeno v těhotenství, čtyřicet čtyři týraných nedostávalo od partnera žádné peníze. Dvanáct nesmělo chodit do práce a v šestadevadesáti procentech byly děti svědky domácího násilí!

Zneklidňují i mýty, které ve společnosti na téma domácí násilí panují. Řada lidí má dojem, že se týká jen sociálně slabších vrstev, což je nesmysl. Stejně jako úvaha, že se děje jen v problémových rodinách. Je spojeno s alkoholem, nedostatkem inteligence. Ředitelka organizace ROSA Marie Vavroňová naopak tvrdí: „V případě psychického teroru dokonce převažují muži vysokoškolsky vzdělaní. Většina z nich je přesvědčena, že na takové chování má právo.“

Situaci nepomáhá ani rozšířené, alibismem zavánějící mínění, že se pouze jedná o divočejší vztah, tzv. italské manželství. Velká část veřejnosti si též myslí, že oběť si za všechno může sama, protože provokuje. Nehledě na to, že vždycky jsou na vině oba, nikdo není z obliga. A kdyby to bylo tak hrozné, tak by přece týraná už dávno odešla…

Záchrana existuje

„Aktérkou domácího násilí se může stát každá žena“, upozorňuje vedoucí SOS linky a azylového ubytování Rosa Zdena Prokopová, jež se problému týraných žen věnuje už sedmnáct let. A dává dobré rady, potřebné informace týraným-

„Pokud je žena zrovna napadená a vytočí krizovou linku, situaci zmapujeme, vyhodnotíme dění, poradíme, kam se obrátit na pomoc. Jestliže jde o dlouhodobý problém, dohodneme se na osobním pohovoru přímo u nás. Společně probereme situaci, doporučíme řešení i bezpečnostní plán, jak si v krizové situaci počínat. Takových schůzek bude několik. Všechny konzultace jsou zdarma.“

Je-li žena přímo ohrožená, je na místě oznámit věc policii. Ta může násilníka okamžitě vykázat z domu až na deset dní. Jestliže k tomu nedojde, je možné zajistit pobyt v azylovém domě. ROSA i jiné jí podobné aktivity spolupracuje s psychiatričkou, organizací specializující se na právní služby pro týrané ženy, kde je poradenství rovněž zadarmo.
Je-li žena na životě přímo ohrožená, je nejlepší využít pobyt v utajeném azylovém domě. Tady lze žít jeden rok. Po celou dobu se na problému intenzivně pracuje.

Těm, jež nutí manžel k výdělečné prostituci, pomůže na organizaci La Strada. „Mnozí muži si hledají svoje budoucí partnerky už se záměrem, že jim budou vydělávat jako prostitutky. V hledáčku mají hlavně mladé sexy typy s nižším vzděláním a bez rodinného zázemí,“ říká Petra Kutálková, zástupkyně ředitelky La Strada. Postupem času se z pozorného muže vyklube kuplíř.

Pokud se žena vzpouzí, je přesvědčována, že je to jen na krátkou dobu, než se splatí dluhy či se vydělá na slušné bydlení. „Chce-li se manželka ze spárů pasáka vymanit, můžeme ji ubytovat na utajené adrese,“ konstatuje Kutálková, „Kromě toho nabízíme psychoterapeutickou pomoc, poskytneme základní peníze na jídlo, ošacení a hygienické potřeby. Pokud se klientka rozhodne spolupracovat s policií, snažíme se, aby mohla vystupovat jako utajená svědkyně.“

Byla jste napadená?

• Volejte Policii ČR na linku 158 nebo 112.
• Před příjezdem policie neodklízejte stopy po násilí.
• S policií se snažte mluvit bez přítomnosti partnera.
• Navštivte odborného lékaře a nechte si vypracovat zprávu. Je-li to možné, zdokumentujte si svoje zranění. Důležité je, aby na fotografii bylo viditelné datum pořízení snímku.
• Pokud nebyl násilný partner zajištěn, je z bezpečnostního hlediska lepší odejít do azylu pro oběti domácího násilí nebo k rodičům a známým.
• Neodcházejte bez dětí.

Důležité kontakty

+ Policie 158

Městská policie 156

Lékařská pomoc 155

+ Praha
ROSA , tel.: 241 432 466, SOS linka 602 246 102 (po až pá: 9 až 18 hodin),
www.rosa-os.cz, www.stopnasili.cz
Psychosociální centrum Acorus, nonstop linka: 283 892 772, www.acorus.cz
Bílý kruh bezpečí, nonstop linka DONA: 251 511 313, www.bkb.cz
La Strada, tel.: info/SOS 222 717 171, www.strada.cz, pomoc @strada.cz
ProFem (právní pomoc pro ženy – oběti domácího násilí), tel.: 224 917 224, 224 910 744 (středa 18,30 – 20,30 ), www.profem.cz

+ Brno
Persefona, linka pomoci: 737 834 345 (každý den 8.30 až 22 hodin), tel.: 545 245 996 (po až pá 9 až 17 hodin), www.persefona.cz
Magdalenium (azylový dům), nonstop linka: 776 718 459, www.magdalenium.cz

+ České Budějovice
Intervenční centrum Jihočeský kraj, tel.: 603 281 300, www.charitacb.cz

+ Olomouc
Bílý kruh bezpečí, tel.: 585 423 857 (út 16 až 18, čt 16 až 18 hodin, pro objednané), www.bkb.cz

+ Ostrava
Bílý kruh bezpečí, tel.: 597 489 204 (út 16 až 18 hodin), www.bkb.cz

+ Plzeň
Bílý kruh bezpečí, tel.: 377 637 695 (út 16 až 18 hodin), www.bkb.cz

+ Ústí nad Labem
Intervenční centrum, tel.: 475 511 811, www.volny.cz/spirala.cki

Autor: Kateřina Pokorná, Františka Čížková