A teď se podržte: Do dokončení střední školy budou paterčata stát celkem neuvěřitelných 8 150 000 korun.

Kočárky, postýlky, oblečení, plenky… To je jen několik z obrovského množství věcí, které budou Alexandra Kiňová s přítelem Antonínem pro svá paterčátka potřebovat. A to je teprve začátek. Podle statistiky vyjde rodiče jedno dítě až do dospělosti na 1 630 000 korun, za paterčata tedy přes osm milionů.

Porod už v neděli

Alexandra by měla podle lékařů rodit už za pár dní. „Mám termín na neděli 2. června. Strach nemám, já to beru v pohodě. Lidé kolem jsou z toho možná více nervózní, než já,“ řekla včera Blesku usměvavá maminka. Děti teď váží kolem 1,2 kila, všechny jsou přibližně stejně veliká. Na svět půjdou císařským řezem, aby se předešlo možným komplikacím. Po porodu je čeká pobyt v inkubátoru.

Bráška je předpověděl

Alexandra popsala, že starší bráška paterčátek Antonio své sourozence předpověděl dříve než lékaři. „Když měl ve školce nakreslit svou rodinu, nakreslil maminku, tatínka, sebe a pět hlaviček. Nakonec se mu to splnilo,“ popsala Alexandra. „Antonio se mě teď pokaž-
dé po telefonu ptá, jestli už jsou miminka na světě. Když mu řeknu, že ještě ne, je naštvaný,“ dodala s úsměvem.

Na co všechno má rodina nárok

* Přídavek na dítě Na dítě do šesti let je možné brát 500 Kč měsíčně. Pro šest dětí to tedy je 3000 Kč.

* Doplatek na bydlení Pokud jim nebude na zaplacení bydlení stačit příspěvek na bydlení, můžou si požádat i o doplatek na bydlení. Jeho výše závisí mimo jiné na skutečných nákladech na bydlení v jednotlivých měsících.

* Rodičovský příspěvek Částka je maximálně 220 000 Kč. Pokud ji maminka bude brát 4 roky, tak dostane do 9. měsíce věku 7600 Kč a po zbytek doby 3800 Kč.

* Pečovatelská služba zdarma Stát nabízí maminkám vícerčat pomoc pečovatelské služby. Pečovatelka pomůže s péčí o paterčata (až dokud jim nebudou roky) i s péčí o domácnost.

* Jednorázová okamžitá fi nanční pomoc Na úhradu nákladů spojených s pořízením základních předmětů dlouhodobé potřeby např. dětských postýlek, pračky, větší lednice apod., a to i opakovaně, až do celkové výše 34 100 Kč.

* Příspěvek na živobytí Až si ze svých příjmů rodiče paterčátek odečtou náklady na bydlení a zjistí, že jim nezbude na živobytí, můžou si požádat o příspěvek na živobytí. Jeho výše se stanovuje každému »na míru«, podle jeho životní situace.

* Příspěvek na bydlení Řádově tisíce korun. Podle příjmů rodičů

Budou si podobná?

Pokud nejsou sourozenci jednovaječní, jejich podoba může být zcela odlišná. V případě paní Kiňové se mají mezi pěti dětmi narodit jedna jednovaječná dvojčata.

● Kolik postýlek potřebují? Každé z paterčat potřebuje svoji. Pokud by rodiče nevyužívali tzv. monitor dechu, zhruba do tří měsíců by děti mohly spát po dvou.

● Existuje kočárek pro paterčata? V praxi se kočárek pro paterčata nepoužívá. „Doporučila bych dva kočárky pro dvojčata a jeden jednoduchý. Existuje i kočárek pro trojčata, ale s tím se hůř manipuluje,“ radí Daniela Caltová z obchodu Kocarky.cz.

● Kolik spotřebují plenek? Levné pleny z Tesca stojí 269Kč za 74 kusů. Jedno dítě potřebuje přibližně čtyři balení na měsíc, pro paterčata tedy dohromady 1480 kusů plenek za 5380 korun na měsíc.

● Jaké potřebují auto? Kdyby si rodina měla koupit auto, do kterého se vejde pět autosedaček, potřebovala by větší dodávku, například devítimístný Volkswagen Transporter. Ten stojí v bazaru od 300 tisíc, nový je přibližně za 900 tisíc, podle výbavy.

Fotogalerie
6 fotografií

]]>