Účastníci demonstrace proti islamizaci a islámské migraci se u pomníku Jana Husa shromáždili s českými vlajkami a s prapory sdružení Islám v ČR nechceme s přeškrtnutými mešitami. Někteří přišli s transparenty s nápisy "Multikulti nechceme" nebo "Čechy Čechům - ne vyznavačům". v souvislosti s pronikáním muslimů do Evropy zazněla i slova o "sociálním AIDS".

Okamura navzdory některým radikálním výrokům označil shromáždění za pokojné a mírové. Vyzval mimo jiné, aby se Česko bránilo "cílenému pronikání nepřátelské ideologie, jejímž cílem je zrušení demokratických principů, na kterých dnešní Evropa stojí". "Islámské učení hlásané v nereformované, původní středověké podobě odporuje nejzákladnějším ústavním principům všech evropských zemí," zdůraznil šéf Úsvitu. Doslovné dodržování islámu a islámského práva je podle něj neslučitelné s demokracií a "ideologií, která šíří děs po celé naší planetě".

"Musíme být tolerantní, ale nejde to jednostranně. My jejich hodnoty nesmíme sdílet ani tolerovat," apeloval Okamura. Volfová v závěru demonstrace vyzvala, aby lidé po vzoru prezidenta Miloše Zemana posílali ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) deštníky. "Stačí malé paraplíčko vzhledem k velikosti Zaorálkových myšlenek," prohlásila Volfová.

Zeman chce Zaorálkovi dát černý deštník, který má připomínat britského předválečného premiéra Nevilla Chamberlaina, jenž proslul politikou ústupků vůči hitlerovskému Německu. Zeman v pátek přirovnal odmítavé výroky ministra zahraničí, jimiž reagoval na prezidentovu úterní výzvu k ozbrojené akci proti Islámskému státu, k politice appeasementu před druhou světovou válkou, kdy západní mocnosti ustupovaly nacistickému Německu.

Shromáždění odpůrců islámu z druhé strany Husova pomníku sledovalo několik desítek recesistů s transparenty, na nichž parodovali hesla demonstrantů nápisy "Island v ČR nechceme", "Sundejme ženám bundy", "Island do Evropy nepatří" nebo "Zastavte pokoutnou islandizaci". Toto heslo doplňoval obrázek Krtečka vylézajícího z krtince. Obě demonstrace oddělovali policisté a antikonfliktní tým, žádný střet se ale neodehrál kromě slovních přestřelek několika jedinců. Policie následně zjišťovala identitu některých účastníků této demonstrace.

Po projevech a minutě ticha za oběti holokaustu a islámského teroru se účastníci protiislámského protestu za dozoru policie a za skandování hesel typu "My jsme tady doma" vydali k sídlu ministerstva vnitra. To podle aktérů totiž odpovídá za kontrolu imigrace a mělo by lépe dohlížet na církve, aby v nich nebyli nesnášenliví radikálové. K ministerstvu pochod dorazil kolem 13:30 a následně¨se jeho účastníci rozešli.

Před demonstrací odpůrců islámu se u Husova pomníku setkali také ti, kterým muslimové a muslimské učení v České republice nevadí. S transparenty hlásajícími "Mám rád svůj kebab", "Všichni jsme tu doma", "Nenávist není řešení" nebo "Islám je proti násilí a extremismu" zpívali písně, četli z náboženských textů včetně koránu, drželi minutu ticha za oběti nenávisti ve světě a pomodlili se za mír a soužití. Mezi účastníky bylo i několik muslimských rodin.

Dva účastníky bohoslužebného setkání policie předvedla na služebnu kvůli přestupku proti pořádku ve státní správě, řekla ČTK mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. "Nějakým způsobem hanobili státní symbol," dodala. Podle webu Romea.cz policie předvedla svolavatele shromáždění Mikuláše Vymětala a romskou aktivistku Ivanu Čonkovou, kteří drželi česko-romskou vlajku, na níž je kruhový paprskový symbol z romské vlajky umístěn v modrém klínu české vlajky. Podle Rösslerové policie předvedla také jednoho účastníka protiislámské demonstrace, který odmítal prokázat svou totožnost.