"Rozhořčené výroky pana ministra Zaorálka připomínají politiku appeasementu 30. let minulého století. Je to stejné jako prohlásit, že s Hitlerem se Němci měli vypořádat sami," uvedl Ovčáček.

Mluvčí připomněl, že Zeman tento týden vyzval k ozbrojené akci proti Islámskému státu pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN, která by se zaměřila na výcvikové tábory teroristů. Zaorálek takovou akci odmítl s tím, že proti radikální islámské ideologii by měli zasáhnout především muslimové. Akci, ke které Zeman vyzval, označil za křižáckou válku. Takové přirovnání Ovčáček odmítl, křížová výprava by podle něj znamenala plošnou okupaci.

"Ministrovo stanovisko trvá," řekla ČTK Lagronová s tím, že ke slovům hradního mluvčího se Zaorálek vyjadřovat nehodlá.

Ovčáček dodal, že prezident chce na Zaorálkova rozhořčená slova reagovat darem. Při nejbližší příležitosti mu dá černý deštník, který má připomínat britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který proslul politikou appeasementu vůči hitlerovskému Německu.

Kvůli sporu o prezidentovo vyjádření k postupu proti islámským radikálům se chce Zaorálek se Zemanem sejít. Termín této schůzky podle ministra ještě stanoven není. O Islámském státu mají Zeman, Zaorálek, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a předsedové obou komor Parlamentu mluvit také na první koordinační schůzce ústavních činitelů k zahraniční politice, která je naplánována na 17. února.

Schůzka se uskuteční po návratu Zemana z několikadenní návštěvy Jordánska a Spojených arabských emirátů. Ovčáček připomněl, že Zeman velmi oceňuje, že se Jordánsko do bojů proti IS zapojilo. Během návštěvy se Zeman chce zajímat i o bezpečnostní situaci v regionu a osud jordánského armádního pilota, kterého zadržují radikálové z IS. Radikálové vyhrožují, že pilota zabijí.

Jordánské království má několikasetkilometrovou hranici se Sýrií a Irákem. Spojené arabské emiráty jsou jednou ze zemí, které se vojensky zapojily do bojů proti radikálům z Islámského státu.