V bagdádské čtvrti Báb Šarkí explodovala výbušnina umístěná v automobilu a druhý výbuch místem otřásl poté, co se lidé seběhli na pomoc zraněným. Nejméně 19 lidí zahynulo a třicet jich utrpělo při explozi zranění. Ve čtvrti je obrovské tržiště a leží nedaleko takzvané zelené zóny, kde se nachází množství vládních úřadů a zahraničních velvyslanectví.

Další čtyři lidé dnes zahynuli v bagdádské rezidenční čtvrti Šula, kam dopadlo několik minometných střel. Sedm obyvatel utrpělo zranění. Ve městě Samarrá najel sebevražedný atentátník na kontrolní stanoviště hlídané členy šíitských milic. Zabil přitom čtyři z nich a dalších deset zranil.

K několika bombovým útokům došlo v Bagdádu a jeho okolí i ve čtvrtek. Výbuchy tam usmrtily celkem 21 lidí a desítky dalších zranily.

Radikálové z hnutí Islámský stát obsadili v uplynulých měsících rozsáhlá území na severu Iráku i v sousední Sýrii. Jejich ofenzivu se snaží odrazit irácká armáda, kurdské jednotky a také Spojené státy a jejich spojenci cílenými leteckými údery na pozice islamistů.

Americké vojenské velení dnes oznámilo, že se mu během náletů nedaleko severoiráckého Mosulu podařilo minulý týden zabít odborníka IS na chemické zbraně Abú Málika. Málik se údajně podílel v Iráku na vývoji chemických zbraní už během vlády Saddáma Husajna. V roce 2005 se pak prý připojil k teroristické organizaci Al-Káida. Jeho smrt podle USA výrazně snížila možnost, že by radikálové vyvinuli vlastní chemické zbraně, které by mohli použít proti civilistům.

Policie v provincii Kirkúk na severu země dnes oznámila, že islamisté v této oblasti již ráno zahájili útok na pozice pešmergů. Podle jednoho z kurdských velitelů střety na několika místech pokračují. Islamisté údajně také odpálili před hotelem v centru Kirkúku auto naložené trhavinou. Počet případných obětí zatím není znám. Ve městě byl ale až do odvolání vyhlášen zákaz vycházení.

Mise Organizace spojených národů v Iráku oznámila, že evakuuje své zaměstnance z Kirkúku do metropole kurdských autonomních oblastí Irbílu a to kvůli "rychlému zhoršení bezpečnostní situace".

V Kirkúku žijí Arabové, Kurdové i iráčtí Turkmeni. Přestože sunnitští Arabové tvoří zhruba tři čtvrtiny obyvatel města, usilují Kurdové dlouhodobě o začlenění Kirkúku do autonomních oblastí pod svou správou. Po zhroucení obrany severu Iráku pod tlakem IS loni v červnu město obsadili právě kurdští bojovníci. V okolí Kirkúku se nachází bohatá ropná pole.

Od loňského léta, kdy radikálové obsadili sever Iráku, zahynulo v bojích již více než 750 kurdských bojovníků. Některá obsazená území se Kurdům podařilo dobýt zpět, dál si ale stěžují, že nemají k dispozici vhodné vojenské vybavení a nedostává se jim významnější pomoci ze strany irácké armády.