Obyvatelé komunistického ostrova doufají, že jejich země obnoví vztahy se Spojenými státy brzy - a to jim přinese rozšíření obchodu a rozproudění ekonomiky. A to přesto, že 53 let platící embargo zatím zůstává nezměněné.

"Tohle nám otevírá lepší budoucnost," řekla 34letá Milagros Díazová, kterou citovala agentura AP. "Něco takového jsme rozhodně potřebovali. Situace tady je velmi zlá a lidé jsou velmi znechucení."

Zvony se rozezněly na oslavu a učitelé ukončili výuku už v půlce dne, když prezident Raúl Castro zemi oznámil, že Kuba po více než půl století nepřátelství obnoví vztahy s Washingtonem.

Obyvatelé Havany se shlukli kolem televizí doma, ve školách i v práci, aby si poslechli toto historické oznámení. Děti ve školních uniformách po této zprávě začaly tleskat.

"Pro Kubánce to je jako dávka čerstvého kyslíku, vyslyšené přání. Díky tomuhle překonáme své problémy" řekl Carlos González, 32letý IT odborník. "Je to pokrok, který otevře cestu k lepší budoucnosti pro obě země."

Laboratorní technička Victoria Serranová doufá, že tento vývoj bude pro Kubu znamenat přísun nového zboží, protože "život na Kubě je velmi, velmi složitý". "Hlavně doufám, že se zlepší situace v oblasti potravin a začneme s nimi obchodovat se Spojenými státy, které jsou tak blízko. Teď je pro nás luxus dokonce i cibule," dodala.

Někteří kubánští disidenti nicméně vyjádřili nespokojenost, že s nimi americká vláda tento historický krok nekonzultovala. Podle disidenta Guillerma Fariňase jde o "zradu" amerického prezidenta Baracka Obamy, který, jak tvrdí Fariňas, slíbil, že s kubánskými disidenty bude podobné kroky probírat. A další z aktivistů Antonio Rodiles soudí, že tento krok vysílá "špatné poselství".

Jiní jsou ale zatím zdrženlivější a uvádějí, že počkají, a uvidí, co středeční oznámení vlastně znamená.