Kapacita současného sídla na Strahově podle Sandorové není dostatečná. "O budovu v Jeseniově ulici v Praze 3 inspekce požádala, jelikož byla vyhodnocena jako nejvhodnější, vyhovující lokalitou, velikostí i vhodností k umístění útvaru pro hlavní město Prahu a Středočeský kraj," uvedla Sandorová. Sídlit v ní bude několik desítek lidí.

"K zajištění důstojného kontaktu s občany se počítá se zřízením příjmové služby na oznámení, technickým zázemím pro celý útvar a prostory pro součásti, které v současné době pracují v provizorních podmínkách," dodala mluvčí.

Další budova, kde je GIBS v pronájmu, je na Veleslavíně. Podle náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického (SZ) se mluvilo i o tom, že by inspekce využívala větší část budovy, kterou vlastní městská část.

"Z katastru nemovitostí je veřejně dohledatelné, že vlastníkem budovy na adrese Na Dračkách 405/49 je akciová společnost SNEO, která je ve stoprocentním vlastnictví městské části Praha 6," řekl ČTK mluvčí městské části Praha 6 Adam Halmoši. Podle informací ČTK je pronájem budovy na dobu neurčitou. Podle Sandorové ale už GIBS nechce být v komerčním pronájmu.

Předchozí zastupitelstvo ale podle Stropnického chtělo budovu prodat soukromníkovi. "Myslím si, že by mohlo být k jednání s Prahou 6, aby nebyla odprodána a inspekce mohla dál sídlit tam," řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu s tím, že GIBS ale jednání o této variantě odmítnul. Stejně jako možnost hledat i jiné budovy ve vlastnictví hlavního města.

Bývalá poliklinika stojí nedaleko nákladového nádraží a parku Parukářka. "Rozvoj města v této lokalitě utrpí tím, že tam bude další úřad. Je to objekt v zeleni, na okraji parku s vlastní zahradou. Je hrozná škoda, že se večer zavře a budova bude mrtvá," dodal Stropnický.

Aktivisté podle jejich mluvčího Arnošta Nováka takový výsledek dnešního jednání čekali. Neuspěli ani s nabídkou, že by prázdný objekt užívali dočasně, než by GIBS začal areál opravovat. V současné době ho hlídá placená bezpečnostní agentura, aktivisté chtěli areál "hlídat" zdarma.

V objektu v Jeseniově ulici, který dříve obývali narkomani a bezdomovci, chtěli vybudovat autonomní sociální centrum. Bez státních dotací by chtěli provozovat nízkoprahový objekt, kde by se konaly přednášky, koncerty či promítání. Měla tam sídlit také například knihovna, lidová jídelna nebo svépomocná opravna. Areál lidé obsadili a uklidili od odpadků na konci listopadu, 9. prosince areál vyklidila policie. V sobotu tak aktivisté znovu vnikli a dostali se do konfliktu s policisty.